Monako pirat në fushën e Lilles. Një dygolësh i të papërmbajtshmkt Aurelien Tchouameni (42’ dhe 75′), i kërkuar edhe nga Juventusi muajt e fundit, i lejoi bardhekuqtë të fitonin 2-1 në ndeshjen e raundit të 36-të të Ligue 1. Nga Angel Gomes (69′ ) goli që kishte rivendosur për momentin ekuilibrin.

Falë këtij suksesi, Monaco arrin Marsejën në vendin e dytë të renditjes me 65 pikë, ndërsa Lille sot është vetëm i dhjeti me 51 pikë.