Liverpool ka vendosur që Darwin Nunez (1999) të jetë sulmuesi i ri për të ndezur Anfield dhe janë të përgatitur të thyejnë rekordin e tyre të transferimeve për ta nënshkruar atë.

Sulmuesi nga Uruguai është një nga yjet në rritje në futbollin botëror dhe kërkohet gjithashtu nga Atletico Madrid dhe Manchester United, por Liverpooli është i vendosur të nënshkruajë Nunez me një marrëveshje që mund të arrijë deri në 85 milionë stërlina (100 milionë euro).

Julian Ward, drejtori i ri sportiv i Liverpool-it, ka qenë në diskutime me Benfica-n dhe mësohet se Nunez dëshiron të kalojë në Merseyside.

Shumë e kishin pyetur veten se çfarë do të kishte e ardhmja për Liverpool-in përsa i përket sulmit të tyre, duke pasur parasysh se Sadio Mane tani është e sigurt që do të largohet këtë verë me Bayern Munich të gatshëm për të zëvendësuar Robert Lewandowskin me sulmuesin senegalez.

Nunez, i cili mund të luajë në të majtë dhe në mes të sulmit, shënoi 6 gola në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, 2 prej të cilëve erdhën në çerekfinale kundër Liverpool-it dhe ai la një përshtypje të rëndësishme te Jurgen Klopp.

Trajneri i Liverpool tha në prill për 22-vjeçarin:

 ‘Një djalë i bukur! Dhe gjithashtu një lojtar i mirë. Me të vërtetë I mirë, me të vërtetë i mirë. E dija që më parë, sigurisht, por ai luajti pak para meje me duelet e tij të vështira me Ibrahima Konaten. Ai ishte fizikisht i fortë, i shpejtë, ishte i qetë në përfundimin e gjuatjes së tij drejt portës. I mirë, vërtetë i mirë. Unë gjithmonë them në këto situata nëse ai është i shëndetshëm fizikisht, ai ka një karrierë të madhe përpara”.

Nunez është një prani e fuqishme në sulm dhe është bërë një lojtar i rregullt për kombëtaren e Uruguait.