Sipas Bild Sport, Liverpool i është bashkuar garës me Barcelonën dhe Bayern Munchen për të nënshkruar me talentin e Red Bull Salzburg, Karim Adeyemi (2002).

Sulmuesi 19-vjeçar gjerman ka shënuar 6 gola në 6 ndeshje për ekipin austriak dhe gjithashtu shënoi në debutimin e tij me Gjermaninë kundër Armenisë në një fitore 6-0 të dielën.

Sipas Bild, Reds janë në kërkim të nënshkrimit me Adeyemi, i cili po bëhet me shpejtësi një nga sulmuesit e rinj më të kërkuar në Evropë.

Media gjermane pretendon se skuadra e Jurgen Klopp do të përballet me konkurrencë të ashpër nga Barcelona dhe Bayern dhe se Salzburg kërkon 20 milionë euro për sulmuesin.

Adeyemi iu bashkua Salzburgut nga skuadra gjermane Unterhaching për vetëm 3 milion euro2018.

Liverpool ishte i gatshëm të ndahej me Divock Origin, por nuk mori një ofertë mjaft të rëndësishme për të shitur sulmuesin belg.

Diogo Jota ka filluar një numër ndeshjesh si titullar, por ai shihet si një lojtar që luan edhe në krah.

Me Firmino tani 29 vjeç, do të kishte kuptim që Liverpooli të investonte në një sulmues të ri premtues si Adeyemi.