Liverpooli hedh sytë nga Bundesliga pasi po kërkon një zëvendësues afatgjatë të qendërmbrojtësit Joel Matip.

Matip ka të ngjarë të humbasë pjesën tjetër të sezonit me Reds, pasi menaxheri Jurgen Klopp ka konfirmuar se qendërmbrojtësi pësoi një dëmtim të rëndë në gju.

Mbrojtësi u largua 20 minuta para përfundimit të fitores 4-3 të Liverpoolit në Ligën Premier ndaj Fulham të shtunën dhe që atëherë, Klopp ka pranuar se 32-vjeçari kamerunas kishte këputur ligamentin e tij të kryqëzuar të përparmë.

Kamerunasi, i cili iu bashkua Liverpoolit nga skuadra gjermane Schalke shtatë vjet më parë, është në vitin e fundit të kontratës së tij me klubin nga Anfield dhe ka bërë 201 paraqitje në të gjitha garat duke shënuar 11 gola.

Me Matip që ka të ngjarë të mos luajë më për klubin anglez, The Sun pohon se Klopp tani është në treg për një zëvendësues dhe mbrojtësi i Wolfsburgut, francezi Maxence Lacroix (2000), shihet si alternativa kryesore.

Lacroix ka qenë në Bundesligë që nga viti 2020, kur iu bashkua Wolfsburgut nga Sochaux në vitin 2020. Klubi gjerman thuhet se do të donte 30 milionë stërlina (35 milionë euro) për shërbimet e tij pasi i kanë mbetur vetëm 18 muaj në kontratë.

23-vjeçari, i cili është 1.9 m i gjatë dhe 88 kg njihet si një nga lojtarët më të shpejtë në Bundesligë, mund të luajë edhe si mbrojtës i djathtë.

Gjermania është dëshmuar një terren i mirë gjuetie për Reds në vitet e fundit, me klubin nga Anfield që ka rekrutuar Matip dhe Ibrahim Konate nga Bundesliga në të kaluarën, si dhe nënshkrimet e verës Dominik Szoboszlai dhe Wataru Endo.

 L