Kampioni në fuqi Brazili menjëherë u dërgon një mesazh të qartë pretendentëve të tjerë olimpikë: do të jetë e vështirë marrja e medaljes së arit të fituar në shtëpi në Rio pesë vite më parë.

Në ndeshjen kundër Gjermanisë për 45 minuta brazilianët i fshehin topin nga kundërshtarëve të tyre, të udhëhequr nga karizma e Dani Alvesit të përjetshëm, 38 vjeç, i cili dëshiron të shtojë trofeun me pesë rrathë në gati 50 tituj në karrierë dhe nga rritja e jashtëzakonshme e Richarlison, sulmuesi i Evertonit që merr topin në shtëpi me një tregolësh në gjysmën e parë të orës.

7 ’ ai depërton lojtarët qendrorë gjermanë të ngathët në një pasim nga prapa dhe pasi gjuan te portieri, e fut në rrjetë në gjuatjen prapë.

22 ‘ në një kros nga e majta nga Arana, ai godet me kokë i patrazuar midis mbrojtësve qendrore të Kunz.

30 ‘ në kundërsulm, ai hyn në zonë, e rregullon me të djathtën
dhe me një goditje të lezetshme mposht Muller.

Ekipi i Gardine tregon aftësitë e zakonshme, spektakolare të driblimit dhe është vdekjeprurës në kundërsulm: Richarlison nuk shënon golin e katërt për shumë egoizëm dhe Cunha nuk përfiton nga një penallti (prekje me dorë e Uduokhai katastrofik) që u gjuajt Neymar, me hapat e vegjël përpara goditjes, por me rezultate më pak të mbara (u prit).

Nuk kishte ndeshje, por në pjesën e dytë Brazili reflektoi shumë dhe pushoi pak. Amiri 57’ shkurtoi rezultatin me një të djathtë të goditur keq që befasoi Santos dhe në minutën e 84-të Ache i sapo hyrë madje e hapi përsëri ndeshjen me goditjen e tij me kokë.

Brazili humbi raste të pabesueshme në kundërsulm, por mesfushori 21 vjeçar Paulinho, që luan për Bayer Leverkusen, në minutat shtesë 90+4’ me një goditje jashtë zonës që përfundon poshtë traversës mbylli ndeshjen me rezultatin përfundimtar 4-2.