Golat dhe emocione në çerekfinalet e Olimpiadës. 

Spanja mundi Bregun e Fildishtë në kohën shtesë falë një super Rafa Mir, i cili shënoi një tregolësh. Në gjysmëfinale ai do të gjejë vendasit e Japonisë, të cilët eliminuan Zelandën e Re me penallti.

Goli i Brazilit nga Matheus Cunha është i mjaftueshëm për të eliminuar Egjiptin. Tani sfida në gjysmë finale kundër Meksikës, e cila eliminoi Korenë e Jugut.

SPANJË – BREGU I FILDISHTË 5-2 (pas kohëve shtesë).
10 ‘Bailly (B), 30’ Dani Olmo (s), 90 + 1 ‘Gradel (B), 90 + 3’, 117 ‘dhe 120 + 1’ Rafa Mir (S), 98 ‘Oyarzabal (S)

Gola, spektakle dhe emocione në çerekfinalen e parë të Olimpiadës.  Gjithçka ndodh midis Spanjës dhe Bregut të Fildishtë, me ekipin kombëtar të Kessié që ishte një hap larg kualifikimit në gjysmëfinale.  Pas golit të Bailly dhe barazimit të Dani Olmo, Cote d’Ivoire ishte përsëri përpara në kohën e lëndimit me Gradel, por barazimi i Rafa Mir arriti në momentin e fundit, sapo hyri.  Pas golit 3-2 të Oyarzabal, sulmuesi ishte atëherë protagonist absolut në kohën shtesë me dy gola të tjerë.

JAPONI – ZELANDË E RE 4-2 pas penalltive.

Shumë përpjekje, por në fund vendasit fituan kalimin për në gjysmëfinalen e Lojërave.  Penalltitë ishin të nevojshme kundër Zelandës së Re pas një ndeshje të balancuar që përfundoi 0-0 pas kohës së rregullt dhe kohës shtesë.

Japonia nuk bëri asnjë gabim nga pika e bardhë: katër nga katër për kombëtaren japoneze, me penalltinë vendimtare të goditur nga kapiteni Yoshida.  Për Zelandën e Re, gabimet e Cacace dhe Lewis ishin vendimtare.

BRAZIL-EGJIPT 1-0.
37 ’Matheus Cunha

Një gol për Brazilin është i mjaftueshëm për të mposhtur Egjiptin dhe për të hyrë në gjysmëfinale të Lojërave Olimpike të Tokios. Vendimtar për Seleçao në pjesën e parë Matheus Cunha, i mirë në përfitimin e asistit të Richarlison për të kapërcyer portierin kundërshtar El Shenawy.  Në pjesën e dytë Dani Alves dhe shokët e tij të skuadrës u përpoqën të dyfishoheshin në disa raste dhe iu rezistuan sulmeve egjiptiane: tani finalja është vetëm një hap larg.

KOREA E JUGUT – MEKSIKË 3-6. 
12 ‘dhe 54’ Martin (M), 20 ‘dhe 51’ Lee Dong-Gyeong (K), 30 ‘Romo (M), 39’ dhe 63 ‘Cordova (M), 84’ Aguirre (M), 90 + 1 ‘Hwang Ui-Jo (K)

Nëntë gola dhe spektakël i pastër mes Koresë së Jugut dhe Meksikës.  Ekipi kombëtar i Amerikës Qendrore kaloi, i drejtuar nga Martin dhe Cordova, të dy autorë të një klubi (golat e tjerë nga Romo dhe Aguirre).  Për aziatikët, dyshja e Lee Dong-Gyeong ishte e padobishme.