Ish-sulmuesi i Italisë, Luca Toni ishte i zhgënjyer me yllin e Juventusit, Cristiano Ronaldo kundër Napolit. Ish-golashënuesi i Serie A shikoi Cristiano Ronaldon teksa humbi finalen e dytë radhazi për herë të parë në karrierën e tij.

Toni pretendon se ylli portugez ishte pjesë e problemit për ekipin e Maurizio Sarrit në finalen e zhvilluar në Romë. Ai pastaj vazhdoi të lavdërojë ish-shokun e tij të kombëtares Gianluigi Buffon, i cili mbajti portën e paprekur në kohën e rregullt.

“E pashë gjithë ekipin e Juventusit në vështirësi, madje edhe Cristiano Ronaldo, i cili dukej si një lojtar mesatar në atë ndeshje shumë të ngadaltë.

Ju prisnit një shfaqje të madhe nga ai, por ai dukej sikur po përjetonte vështirësi fizike, ai as nuk mund të driblonte një njeri.

Buffon ishte lojtari më i mirë në fushë. Më pëlqeu shumë edhe Douglas Costa, por Sarri e lejoi të luante vetëm 60 minuta. [Douglas] Costa dhe [Juan] Cuadrado ishin të vetmit në gjendje të mposhtnin njeriun e tyre sepse në momentin që Ronaldo po vuan të driblojë. ”

Cristiano e bëri atë për një kohë, por tani nuk është ai dhe ai duhet të rikuperohet – veçanërisht në një nivel fizik. Ai nuk ka shpejtësinë dhe dinamizmin që ka treguar në raste të tjera.”, ka thënë  Toni për Rai Uno.