Luciano Moggi (1937) është intervistuar në Rubrikën “Tek për tek” të medias Tuttomercatoweb. Ja fjalët e ish-drejtorit të Juventusit, që pavarësisht se është 84 vjeç ndjek me interes zhvillimet e futbollit:

Çfarë ndodh me Juventusin?

Juventusi? Ndërsa më para shkonte në Napoli me dëshirën për të fituar, tani duhet të shkojë me mendimin për të mos humbur .Tani për tani Juventusi dëshiron të riorganizohet me të rinj cilësorë. Do të duhen disa vjet ”.

Sa kohë duhet?

Pas një sezoni ose dy Juventusi do të jetë përsëri konkurrues. Kur tashmë ke Chiesan, Kulusevskin ose Locatellin në shtëpi, mund të mbështetesh në to në një mënyrë të rëndësishme ”.

Kush do ta fitojë kampionatin?

Nëse shikojmë vlerat, Interi është akoma më i forti.

Por ai humbi Hakimin dhe Lukakun.

Po. Por Marotta dhe Ausilio bënë një punë të shkëlqyer duke luajtur duke siguruar në sulm Correa, Dzeko dhe Lautaro. Simone Inzaghi është një trajner, qëllimi kryesor i të cilit është të sulmojë. Correa ka vetëm një të metë: ai lë diçka për të dëshiruar sepse vuan shumë nga dhimbjet, ai luan vetëm gjysmën e kampionatit. Por kur ai luan, shenja e tij është e dukshme“.

Ishte sezoni i transferimeve me largime yjesh.

Problemi është strukturor. Kampionati italian, pavarësisht kampionatit evropian të fituar, ka skaduar. Kjo Serie A duhet të vëzhgohet për ta rikthyer atë në rrugën e duhur. Demonstrimi jepet nga puna e italianëve të cilët tani po marrin një ortek futbollistësh të rinj për shkak të dekretit të rritjes “.