Luis Enrique (1970) raportohet se po udhëton për në Londër pasi ka përfunduar në bisedimet fillestare me Chelsean për zëvendësimin e Graham Potter si trajner kryesor.

Spanjolli është shfaqur si kryesuesi për t’u bërë trajneri i ardhshëm i Bluve dhe tani është në rrugën e tij drejt kryeqytetit anglez për të vazhduar negociatat me klubin, sipas The Independent.

Ish-trajneri i Spanjës thuhet se është një nga pesë trajnerët e rreshtuar për intervista nga Chelsea pas shkarkimit të Potter të hënën, me Julian Nagelsmann dhe Mauricio Pochettino gjithashtu në listë.

The Independent thekson se Luis Enrique arriti të përhapë “vizionin e tij të qartë” për Chelsean në diskutimet e tij të para me zyrtarët e klubit, të cilët ishin mjaft të impresionuar për ta ftuar atë në Londër.

Luis Enrique shpjegoi stilin e tij të preferuar taktik, i cili përqendrohet në presionin e lartë dhe me intensitet të lartë, që mendohet të jetë përshtatja ideale për lojtarët e rinj që Chelsea ka sjellë gjatë dy dritareve të fundit transferuese.

Sipas SkySports ai do të nënshkruajë një kontratë deri në 30 qershor 2026 me pagë 8.8 milionë stërlina (10 milionë euro) në vit.