Luis Suarez ka komentuar rekordin e tij në shënimin e 500 golave në karrierën e tij të dekoruar me shumë trofe.

Sulmuesi uruguaian ka thënë se ai ndihet shumë i lumtur që e ka arritur atë gjë, por edhe që arriti të qëndronte në ligë, që pas largimit nga Barcelona në drejtim të Atletico Madridit.

“Mendoj se isha me fat që ndryshova skuadër në të njëjtën ligë, të njëjtët gjyqtarë, duke njohur shokët e mi të skuadrës, nuk ndryshova shumë”, ka thënë Suarez.

“Jam i lumtur që po ndihmoj ekipin të jetë sa më lart, por edhe 500 golat që i akëm shënuar e që është një e arritur për të gjithë bashkëlojtarët që kam luajtur dhe që luaj aktualisht”.

Ai gjithashtu foli për disa nga shokët e tij të skuadrës specifikisht, duke përfshirë Marcos Llorente dhe Jan Oblak.

“[Llorente] është një lojtar në formë të shkëlqyeshme, ai e ndihmon shumë ekipin, ai po bën gjëra të mëdha dhe grupi e di atë”, shtoi Suarez.

“Ka një arsye që Oblak është në një nivel të klasit botëror, pas kaq shumë kohësh, ai ishte me fat dje dhe ai ndihmoi ekipin që do t’i japë besim”.

Suarez gjithashtu pranoi dashurinë e tij për ish-klubin e tij, Barcelonën dhe zbuloi se ai është ende në kontakt me Lionel Messin.

“I shikoj ata sepse më pëlqen të shikoj futboll, e admiroj klubin që kam luajtur dhe jam mirënjohës”, shpjegoi Suarez.

“Unë flas me Leon [Messin] pothuajse çdo ditë, por ndonjëherë për lojën e çuditshme. Të gjithë e dinë dashurinë që kam për atë që bëra atje, gjithashtu edhe për ato që më kanë dhënë”, ka shtuar më tej uruguaiani

Ish-sulmuesi i Liverpoolit ka shënuar 19 gola në 25 ndeshje në La Liga për ekipin e Diego Simeones që prej bashkimit nga Camp Nou në verën e kaluar.