Makthi i Jadon Sanchos në Manchester United pothuajse ka përfunduar me rikthimin e tij në Borussia Dortmund në formë huazimi që thuhet se është afër përfundimit.

Anësori anglez, i cili i kushtoi Unitedit 73 milionë stërlina (85 milionë euro) kur e nënshkruan nga klubi i Bundesligës në vitin 2021, u dëbua nga Erik ten Hag për t’u stërvitur me ekipet e akademisë së klubit në shtator.

Kjo erdhi pasi Sancho akuzoi Ten Hag se kishte gënjyer për nivelet e tij të performancës në stërvitje pasi ai u la jashtë skuadrës së United për t’u përballur me Arsenalin më 3 shtator.

Por mërgimi i Sanchos pothuajse ka përfunduar me gazetën gjermane Bild që raporton se huazimi deri në fund të sezonit është afër të jetë një marrëveshje e përfunduar.

Raporti i tyre thotë se vetëm detajet tatimore duhet të zgjidhen tani dhe Sancho mund të shkojë në kampin stërvitor dimëror të Dortmundit në Marbella, Spanjë sa më shpejt që të premten.

Marrëveshja do t’i kushtojë Dortmundit vetëm rreth 2.6 milionë stërlina (3 milionë euro) në përgjithësi, thonë ata.

Dortmundi është aktualisht i pesti në tabelën e Bundesligës dhe qëndron gjashtë pikë prapa RB Leipzig në vendin e katërt dhe 15 pikë larg liderit Bayer Leverkusen.

Pasi kryesuan një grup të vështirë të Ligës së Kampionëve me Paris Saint-Germain, Newcastle United dhe AC Milan, ata do të përballen me PSV Eindhoven në 1/16 muajin e ardhshëm.

Sancho, 23 vjeç, kaloi katër vjet me Dortmundin midis 2017 dhe 2021, duke shënuar 50 gola dhe duke kontribuar 64 asistime në 137 ndeshje.

Ai i ndihmoi ata të ngrinin Kupën e Gjermanisë në vitin 2021 pak para transferimit të tij te United, duke shënuar dy herë në fitoren finale 4-1 ndaj RB Leipzig.

Por Sancho ka luftuar për të bërë shumë përshtypje në Old Trafford, me 12 gola dhe gjashtë asistime në 82 ndeshje gjatë dy sezoneve.

Ai doli nga pankina në secilën nga tre ndeshjet e para të United në Premier League këtë sezon, por më pas u la jashtë skuadrës për t’u përballur me Arsenalin më 3 shtator.

Më pas, Ten Hag shpjegoi se Sancho nuk kishte performuar mjaft mirë në stërvitje, duke shtuar se lojtarët ‘duhet të arrijnë një nivel çdo ditë në Manchester United’.

Brenda pak minutash, Sancho postoi një përgjigje në rrjetet sociale në të cilën ai kundërshtoi drejtpërdrejt komentet e Ten Hag.

Ai shkroi: ‘Nuk do t’i lejoj njerëzit të thonë gjëra që janë krejtësisht të pavërteta, jam sjellë shumë mirë në stërvitje këtë javë… Unë kam qenë një kok turku për një kohë të gjatë, gjë që nuk është e drejtë!’

Më 14 shtator, United konfirmoi se Sancho do të stërvitej larg grupit të ekipit të parë në pritje të zgjidhjes së çështjes.

Megjithatë, pa asnjë shenjë të një afrimi me Ten Hag, United ishte i hapur ndaj ofertave për të lëvizur Sancho gjatë dritares së janarit dhe një rikthim në Dortmund ishte opsioni i preferuar i lojtarit.

Doli që Sancho po stërvitej dhe po hante me lojtarët e akademisë së United dhe po mbahej krejtësisht i ndarë nga kolegët e tij të ekipit të parë.

Sancho, i cili ende fiton 15.6 milionë stërlina (18 milionë euro) në vit në United, festoi me balerinën dhe koreografin e famshme Cocainna javën e kaluar.

Ai ishte lojtari i paraqitur për janarin në kalendarin zyrtar të United 2024, por tani duket se nuk ka gjasa ta shohë muajin si një nga lojtarët e tyre.

Dortmundi ka dy miqësore të planifikuara gjatë qëndrimit të tyre në Spanjë – kundër AZ Alkmaar të shtunën dhe Standard Liege të martën.