Skuadra e Erik ten Hag ka qenë në treg për një qendërmbrojtës të ri këtë verë, pavarësisht pasigurisë për të ardhmen e Harry Maguire në klub.

Maguire ishte vendosur t’i bashkohej rivalëve të Premier League West Ham në një marrëveshje prej 30 milionë stërlina, por marrëveshja u dështoi pasi ai thuhet se donte një pagesë prej rreth 7 milionë stërlina për t’u larguar.

Siç raportohet nga Mail Sport, United po mban kontakte me francezin Jean-Clair Todibo (1999) në rast se ish-mbrojtësi i Leicesterit largohet para afatit të javës së ardhshme.

Megjithatë, sipas L’Equipe përmes Get Football, transferimi i francezit te Djajtë e Kuq tashmë është ‘në horizont’ për një shifër rreth 34 milionë stërlina (40 milionë euro)

Todibo duroi një fillim të vështirë në futbollin e lartë me periudha të pasuksesshme te Barcelona, ​​Schalke dhe Benfica.

Por 23-vjeçari ka gjetur veten e tij përsëri në Francë me Nice dhe fitoi thirrjen e tij të parë ndërkombëtare në mars.

Kontrata e tij me skuadrën e Ligue 1 skadon në vitin 2027, por mundësia për t’u bashkuar me Premier League mund të jetë e vështirë të refuzohet.

Zëvendës-kapiteni i Nice-s emëroi mbrojtësin e United Raphael Varane si një nga frymëzimet e tij kur foli për të ardhmen e tij sezonin e kaluar.

“Që trajneri të ketë një ide të qartë për personalitetin tim, unë duhet të jem sa më i natyrshëm”, tha Todibo.

“Rrugëtimin tim, e njoh prej pak kohësh dhe e kam jetuar, me periudha të mira dhe pak më pak të mira. Mendoj vetëm të performoj dhe të sjell sa më shumë në grup.

“Unë jam i frymëzuar nga Thiago Silva dhe Van Dijk, ata janë ata që shikoj më shumë. Jam frymëzuar edhe nga Varane.

“Kam kontratë me Nice deri në vitin 2027. Nuk e di nëse zgjedhja e duhur do të ishte të shkoja diku tjetër. Nuk është koha për të menduar për këtë. Jam shumë më i qetë në këtë nivel me eksperiencat, nëse më duhet të bëj një zgjedhje do ta bëj me shumë mendim.’