Liverpool po ndjek me vëmendje mbrojtësin e shquar të Bundesligës, Evan Ndicka (1999). Mbrojtësi francez ka qenë duke luajtur jashtëzakonisht mirë për Eintracht Frankurt dhe po ndiqet nga homologët  e Arsenalit dhe Manchester United sic raporton portali Goal.

Reds thuhet se po kërkojnë partnerin Ndicka me Van Dijk për të formuar një partneritet të fuqishëm mbrojtës. Burrat e Jurgen Klopp posedojnë një rekord të tmerrshëm mbrojtës këtë verë dhe do të shikojnë të ndryshojnë situatën me nënshkrimin e Ndicka. “Liverpooli ka mbajtur një vëmendje të vecantë ndaj tij, dhe më pas, një larmi ekiesh të tjera në të gjithë Evropën.” – i tha Jacobs webfaqes së futbollit Goal.

Nga ana tjetër Cristian Falk shkruan në Caughtoffside se gjithashtu Arsenali dhe Tottenham janë në bisedime me Evan Ndicka për një lëvizje në janar ose në një transferim të lirë në verë pasi atij i skadon kontrata në 30 qershor 2023.

Bisedimet tani janë jetike pasi ai gjithashtu mund të pajtohet për një zgjatje të kontratës me Eintracht Frankfurt.

E ardhmja afatgjatë e Evan Ndicka mbetet e pavendosur pasi mbrojtësi 23-vjeçar francez është një perspektivë emocionuese e disponueshme në dritaren aktuale.

Tottenham janë gjithashtu të interesuar të nënshkruajnë me Ndicka. Antonio Conte dëshiron të sjellë disa lojtarë në pozicione të ndryshme. Perspektiva e një qendërmbrojtësi më të vlerësuar në një transferim falas mund të kënaqë italianin. Ai pastaj mund të përqendrojë fondet e kufizuara në fusha të tjera. Conte është i prirur të shtojë mbrojtës të rinj në skuadrën e tij, dhe këto do të jenë ato që do të fillojnë ndeshjet rregullisht. Kjo gjë mund të tundojë lojtarët si Ndicka të regjistrohen në projekt bazuar në kohën e rregullt dhe të bollshme të lojës. Por dështimi për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve mund të ketë një efekt të tepërt në ato plane.

Prandaj Arsenali mund të jetë favorit nëse Ndicka vendos kundër nënshkrimit të një zgjatje me Frankfurtin. Javët e ardhshme do të dëshmojnë vendimtare në përcaktimin e planit të përgjithshëm të mbrojtësit dhe nëse ai synon të largohet nga Gjermania për skuadrat angleze.