Manchester United thuhet se do të vazhdojnë ndjekjen e sulmuesit Evanilson (1999), pavarësisht se Porto refuzoi një ofertë fillestare prej 55 milionë stërlinash  (64 milionë eurosh)

Braziliani 22-vjeçar, i cili shënoi 21 gola për kampionët portugezê sezonin e kaluar, me sa duket është në listën e dëshirave të tij teksa rindërton skuadrën e trashëguar në Old Trafford.

Gazeta portugeze  O Jogo shkruan se Porto tashmë ka refuzuar një ofertë prej 55 milionë stërlinash (64 milionë eurosh) por Manchester United synon të kthehet me një ofertë të re.

Ata shtojnë se Porto e vlerëson lojtarin me më shumë se 70 milionë stërlina (81 milionë euro), një çmim që me sa duket i trembi klubet e tjerë të Premier League Wolves dhe Brighton, të cilët kërkuan Evanilson.

Porto do të dëshironte të mbante Evanilson, kontrata e të cilit zgjat deri në vitin 2025, por O Jogo beson se një ofertë e përmirësuar nga United do të testonte vendosmërinë e tyre.

Megjithëse Ronaldo shënoi 24 herë në sezonin e parë të periudhës së tij të dytë në Old Trafford, largimi i Edinson Cavanit do të thotë se ka pak mbështetje për yllin portugez.

Evanilson ka shënuar 25 gola dhe ka dhënë 5 asiste në 70 paraqitje për Porton pas transferimit të tij nga klubi brazilian Fluminense në shtator 2020.

Lojtari i lindur në Fortaleza doli në radhët e akademisë në klubin me bazë në Rio dhe tërhoqi shpejt admirues në futbollin evropian.

Golat e tij e ndihmuan Porton të arrinte fitoren e dyfishtë të kampionatit dhe të kupës në Portugali sezonin e kaluar, megjithëse ata nuk mundën të dilnin nga grupi i tyre në Ligën e Kampionëve dhe më pas u larguan nga Europa League nga Lyon në 1/16 e finaleve.