Trajneri holandez Erik Ten Hag dëshiron të nënshkruajë me një sulmues, një mesfushor dhe një qendërmbrojtës të ri.

Drejtuesit e Manchester United kanë zhvilluar bisedimet fillestare me Villarrealit për një lëvizje për spanjollin Pau Torres (1997) pasi janë konsultuar me shefin e ardhshëm për një marrëveshje të mundshme për qendërmbrojtësin spanjoll, sipas një raportimi nga Daily Mail.

Ten Hag po planifikon një ri të madh të skuadrës së United kur ai zyrtarisht fillon në Old Trafford në 1 korrik, dhe një përpjekje për të nënshkruar objektivin afatgjatë Torres thuhet se ka filluar tashmë me miratimin e menaxherit.

Torres refuzoi një lëvizje në verën e kaluar për të vazhduar futbollin me Nëndetësen e Verdhë dhe 25-vjeçari mendohet se ka një klauzolë lirimi në kontratën e tij prej rreth 50 milionë stërlina (60 milionë euro).

Villarreal arriti në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve, por humbi kualifikimin në kompeticion sezonin e ardhshëm, duke i lënë ata të hapur për oferta më të ulëta për Torres në mënyrë që të mbledhin fonde.

United mund të paguajë rreth 43 milionë stërlina (50 milionë euro) për reprezentuesin spanjoll, aftësitë e të cilit në top mendohet se përputhen me stilin e lojës që Ten Hag dëshiron të zhvillojë në Old Trafford.

Torres është nën kontratë deri në vitin 2024, por mund të sillet në mes të një eksodi të pritshëm te United pasi ata konfirmuan vendin e gjashtë në javën e fundit të një fushate të harruar.

Për mesfushën trajneri holandez ka identifikuar portugezin Ruben Neves (1997) si objektivin kryesor.  Ten Hag i ka thënë United që të ringjallë interesin e tyre, me gjigantët e Premier League tani të vendosur të bëjnë një shtytje të fundit për të siguruar një marrëveshje.

Wolverhampton kërkon rreth 50 milionë stërlina (60 milionë euro) për yllin portugez, ndërsa Manchester United ështe gati të ofrojë 40 milionë stërlina (48 milionë euro) pasi trajneri holandez i ka kërkuar të bëjnë një shtytje të fundit për të tërhequr mesfushorin e talentuar.

Kontrata e tij me klubin e Midlands zgjat deri në vitin 2024, por Neves ka treguar një hezitim për të nënshkruar një marrëveshje të re pasi ai kërkon të sigurojë një lëvizje te një skuadër e madhe.

Erik ten Hag, trajneri i ri i Manchester United, raportohet se po kërkon të rindërtojë edhe mesfushën e klubit me largimin e pritur të Paul Pogba si i futbollist i lirë muajin e ardhshëm.