Manchester United i është bashkuar klubeve që monitorojnë sulmuesin e Red Bull Salzburgut, sllovenit Benjamin Sesko (2003), por klubi austriak nuk dëshiron të shesë për më pak se 55 milionë stërlina (65 milionë euro) këtë verë.

Salzburgu dëshiron ta mbajë sulmuesin slloven 194 cm të gjatë për sezonin të cilin tashmë e ka nisur mirë me 2 gola në 2 ndeshje, nëse nuk marrin një ofertë afër vlerësimit të tyre.

Agjenti i Sesko ngacmoi mbështetësit me një postim në Instagram të tij duke darkuar pranë urës Tyne javën e kaluar, gjë që shkaktoi një stuhi aktivitetesh në mediat sociale, por Newcastle e zbuti eksitimin duke thënë se ndërsa Sesko ishte një lojtar ata admironin asgjë nuk kishte përparuar në lidhje me një lëvizje.

Newcastle mbetet i etur për të nënshkruar me një sulmues të ri në këtë dritare dhe gjithashtu dëshiron një anësor të djathtë.

Manchester United po shikon opsione pasi do të duhet të sqarojë situatën e Cristiano Ronaldos këtë javë.