Manchester United thuhet se ka pranuar ofertën e huazimit nga Lorient për Donny van de Beek.

Ndërkombëtari holandez pritet të vendosë të ardhmen e tij përpara afatit të transferimit të së premtes.

Lorient ka arritur një marrëveshje me Man United për një huazim një sezon për Van de Beek (1997), sipas Foot Mercato.

Klubi francez tani po kërkon të bindë mesfushorin të bashkohet, por përballet me konkurrencë nga disa klube për nënshkrimin e tij.

Van de Beek është lidhur me një rikthim në ish-klubin e tij Ajax, ku ai luajti para se të bashkohej me United për 35 milionë funte tre vjet më parë.

Gjatë kohës së tij te Ajax, van de Beek bëri 175 paraqitje dhe shënoi 41 gola.

Ai fitoi Eredivisie dhe Kupën e Holandës në sezonin 2018-19 dhe ishte gjithashtu pjesë e skuadrës që arriti në finalen e Europa League në 2017, kur Ajax humbi ndaj United.

Ndjekja e Lorient mund të nxitet nga fillimi i tyre premtues në sezonin e Ligue 1.

Skuadra e Regis Le Bris është e pamposhtur pas tre ndeshjeve hapëse të sezonit, duke shënuar një fitore dhe dy barazime.

Man United kishte shpresuar të shiste Van de Beek, me mesfushorin që kishte qenë në bisedime me ekipin e La Ligës, Real Sociedad më herët në dritaren e transferimit.

Van de Beek ka luajtur 60 herë për United në total, por ka bërë vetëm gjashtë startime në Premier League.

Ai gjithashtu luajti shtatë herë si huazim te Everton gjatë sezonit 2021-22.

Van de Beek nuk është paraqitur në skuadrën e ndeshjeve të Man United për tre ndeshjet e tyre hapëse të sezonit të Premier League.