Marco van Basten ishte plot lëvdata për sulmuesin e Ajax-it, Mohammed Kudus, duke pretenduar se ganezi është më i mirë se braziliani Antony, i cili u largua nga skuadra holandeze verën e kaluar për një transferim prej 85.5 milionë stërlinash.

Lëvizja me para të mëdha të Antony në Premier League nuk ka rezultuar ende në një numër golash që të përputhet me tarifën e madhe të paguar për të, me vetëm tre gola dhe asnjë asistim në ligë.

Ai është kritikuar gjithashtu për këtë vendimmarrje ndonjëherë, veçanërisht duke u përpjekur për aftësi të çuditshme në momente vendimtare për Djajtë e Kuq, me nivele të ndryshme suksesi.

Por, pavarësisht nga shfaqja e talentit tërheqës të kamerës që braziliani është i aftë, Van Basten argumentoi se është Kudus ai që është lojtari më argëtues.

“Më duket Mohammed Kudus një futbollist shumë më i mirë se Antony. Antony ka aftësitë e tij, por ai është i hutuar me gjërat që po përpiqet të bëjë! Kudus ka teknikë shumë më të mirë dhe ai e di se çfarë po bën. Antony mund të jetë më i shpejtë, por Kudus është më i zgjuar dhe më teknik. Ai është shumë më tepër një futbollist, ju mund ta vendosni atë kudo në fushë, një lojtar i gjithanshëm për ekipin. Në fakt, më pëlqen shumë më shumë se Antony.  Ai është më argëtues për tu parë në lojë.”- tha Van Basten.

Aty ku Antony e ka pasur të vështirë të përshtatet me jetën në Premier League, Kudus ka vazhduar të lulëzojë në Holandë dhe ka pasur një fushatë të frytshme për skuadrën në vështirësi me 15 gola dhe tre asistime në 30 paraqitje.

Megjithatë, pavarësisht se luajti në sezonin e zjarrtë të Ajax-it në Ligën e Kampionëve me gjashtë gola kontribute në po aq ndeshje, ai e kishte të vështirë të merrte futboll të rregullt.

Dhe Van Basten nuk ishte i vetmi që këndoi lavdërimet e yllit ganez, me kolegun e tij ekspert Jan Mulder që lartësonte ‘klasin’ e tij në fushë.

Kudus është lojtari më i mirë i Ajax-it.  Çfarë lojtari klasi. Pse nuk ka luajtur gjithmonë nën Schreuder?  Shpesh ulej në stol!  E le të luajë tre-katër ndeshje rresht dhe e sheh menjëherë klasin e tij.” , – deklaroi Jan Mulder.