I intervistuar nga Dazn për formatin “Inside”, që tregon për grumbullimet e skuadrave të Serisë A, drejtori ekzekutiv i Interit, Beppe Marotta, ka trajtuar temat e nxehta që dominojnë aktualisht shtëpinë e Nerazzurrëve.

“Pres një sezon agresiv, plot vendosmëri, guxim, dëshirë për të bërë dhe për të pushtuar trofe dhe pozita.  A jemi ne më të fortë se të tjerët?  Kjo është e vështirë të thuash, mendon se ke krijuar një ekip të fortë, por më pas duhet të përballesh me atë që kanë bërë të tjerët.  Vlerësimet bëhen në fund të merkatos, por përtej skuadrave të ngritura nga të tjerët, Interi ka për detyrë të jetë konkurrues dhe të luajë një rol drejtues.

LUKAKU – “Rikthimi i Lukakut?  Gjej rastin të falënderoj Ausilion dhe Baccin, profesionistë vërtet të mirë.  Këto janë faqet e bukura të botës së futbollit, një lojtar që të ka lënë papritmas, i cili ndjen nevojën të kthehet në miq dhe vende për të veshur një fanellë të lavdishme që e çoi në fitimin e një kampionati.  Një rastësi faktorësh nënkuptonte që ky kthim mund të materializohej.  E gjeta edhe më lider se më parë, dje humbi një ndeshje dhe ishte shumë i zemëruar, kjo do të thotë se ka një lidhje të madhe me punën e tij”.

DYBALA – “Ai është një djalë serioz dhe profesionist, por ne ishim dhe jemi në rregull në atë departament që ka një vlerë të madhe.  Nuk kishte vend për të dhe nuk kishte nevojë.  E gjithë kjo u shfrytëzua dhe më pas rrezikon të bësh përshtypje të keqe.  Sot Interi ka një departament ofensiv me vlerë të madhe dhe ne po i përmbahemi.  Roma është një vend ideal për të në mënyrë që të ndihet si një lider.  Nuk po them se mund të jetë trashëgimtari i Tottit sepse është shumë i fortë si koncept, por do të jetë një lojtar që do t’u japë kënaqësi tifozëve për lojërat e tij.  I uroj gjithë të mirat”.

BREMER – “Ausilio kishte muaj që punonte për këtë lojtar të madh, por kushtëzimi ynë i lidhur me ekuilibrin ekonomik dhe financiar nuk na lejoi të arrijmë në një përfundim.  Ne kemi bërë garën tonë, por kur ofertat vijnë shumë larg nga tonat, është e drejtë që shitësi të bëjë zgjedhjen e tij, si dhe futbollisti, i cili ishte profesionist.  Një mundësi është zhdukur por është pjesë e lojës, duhet të vlerësojmë këmbënguljen me të cilën e kemi çuar përpara këtë gjë”.

SKRINIAR “Kemi pasur këtë takim me tifozët dhe kemi dalë edhe më të forcuar sepse kemi marrë një pasion të madh tek këta që kanë qenë përfaqësues sepse kemi vënë re se si ata, por edhe dhjetëra mijëra abonentë të aboneve e kanë këtë besim se është një dogmë ndaj nesh.Pra është e kuptueshme kërkesa e tyre për sqarim, nuk ka qenë protestë.I thamë se nga njëra anë kemi detyrimin të ndërtojmë një ekip konkurrues dhe nga ana tjetër është detyra të shikojmë një bilanc ekonomik dhe financiar.Skriniar është një lojtar shumë i fortë, absolutisht, dhe ai nuk duhet domosdoshmërisht të hidhet në treg.Kemi pasur disa kontakte në javët e mëparshme, ka pasur një kërkesë dhe gjithçka do të vlerësohet, por tifozët duhet të jenë të sigurt sepse ekipi do të jetë gjithmonë konkurrues, duke respektuar besimin e tyre. E pranova këtë përballje bashkë me bashkëpunëtorët e mi, e kuptuam pasionin e tyre dhe e kishim parë edhe në ndeshjen e fundit të luajtur kundër Sampdorias, e cila përfaqësonte kombinimin e duhur mes Interit dhe tifozëve të tyre”.