Marco Materazzi ka folur në një ndërhyrje të ashpër kundër Juventusit në mikrofonat e Betteghino Perdìsotto të Garageparking.

Çfarë mendoj unë për skandalin e ri në futbollin italian? Mund t’i kishte ndodhur çdo skuadre, por rastësisht i ndodhi Juventusit. Janë gjithmonë ata.

Në një botë të ndershme dhe besnike, kjo skuadër duhet të penalizohet sërish dhe kampionati i 2020-ës t’i jepet Interit, dhe unë do të luftoj që e gjithë kjo të ndodhë dhe që tifozët të festojnë yllin e tyre të dytë para kushërinjve të tyre.

Është e pabesueshme se si njerëzit kanë folur gjithmonë për stilin e famshëm të Juventusit në lidhje me një ekip që duhet të shpërbëhet dhe të zhduket.

Çfarë është konkretisht ky “stili i Juve”?! A është shkarkimi i një trajneri të madh si Sarri sepse ai vesh tuta në stol? Apo po përgatit një provim të rremë të gjuhes italiane të Suarez për ta regjistruar atë? Nuk e kemi harruar atë çështje atje, e cila u shpërfill me turp nga mediat italiane.

Tashmë është detyra jonë të ngrihemi hapur kundër katrahurave më kokëforta në futbollin italian. Ka nga ata që kanë Scudetton, Kupën e Italisë dhe Ligën e Kampionëve në fushë dhe ata që kanë doping, arbitra dhe plusvalenca: secilit tripletën e tij”.