Deri më tani raportohen 100 të vdekur dhe 4000 të plagosur, si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm në Liban.

Ministria libaneze e Shëndetësisë thotë se mbi 100 persona kanë mbërritur të pajetë në spital dhe rreth 4,000 persona janë plagosur nga ky shpërthimi i fuqishëm 2.750 ton nitrat ammoniaku, në një zonë industriale në portin e Bejrutit.

Spitali ka deklaruar se është jashtë kapaciteteve, ndërsa Kryqi i Kuq ka bërë thirrje për dhurime masive gjaku të çdo grupi.

Qeveria ka shpallur të mërkurën ditë zie kombëtare.

Një depo që dyshohet se strehonte lëndë plasëse mori zjarr dhe më pas shpërtheu duke lëshuar një valë goditëse që shkatërroi qindra ndërtesa.

Nëpër rrugë ka pllakosur kaosi dhe shkatërrimet e shumta dhe pallate të tëra janë dëmtuar nga shpërthimi. Këto janë vetëm disa nga pamjet tragjike të asaj që ndodhi sot pasdite.

Ja fotot: