Cristiano Ronaldo ka rënë nga vendi parë në të 27-in në listën e sportistëve më të tregtuar në botë.
38-vjeçari në vitet e kaluara ishte i renditur me emra si, Serena Williams, LeBron James, Lewis Hamilton dhe Lionel Messi në renditjen e vitit të kaluar.

Por, CR7 ka rënë poshtë listës së bërë nga SportsPro dhe NorthStar Solutions Group.

Ata kanë thyer numrat bazuar në fuqinë e markës, tregun total të adresueshëm dhe ekonominë.

Dhe Ronaldo tani e gjen veten pas disa futbollistëve të tjerë, si Kylian Mbappe, Robert Lewandowski, Harry Kane, Alphonso Davies dhe Bukayo Saka.

Sulmuesi i Al-Nassr gjithashtu pason shumë lojtarë femra si Alex Morgan, Megan Rapinoe, Lucy Bronze, Leah Williamson, Beth Mead dhe Alexia Putellas.

Nuk ka qenë vetëm e keqe për Ronaldon, pasi lojtari i kriketit Virat Kohli ka pësuar një rënie të madhe nga i shtati në 50 më të mirët.

Pas fitores së Kupës së Botës dhe transferimit të tij në Inter Miami, Messi renditet si ylli sportiv më i shitur në planet me një rezultat 94.81 nga 100.

Yjet e basketbollit James dhe Giannis Antetokounmpo zënë vendin e dytë dhe të katërt respektivisht.

Lojtaret e SHBA-së Morgan vjen e treta dhe Rapinoe është e pesta.

Në vendin e gjashtë është skiatorja amerikane dhe dy herë medalja e artë olimpike Mikaela Shiffrin.

Hamilton renditet i shtati pak përpara rivalit të Formula 1, Max Verstappen, i cili plotëson dhjetëshen e parë.

Gjimnasti Simone Biles është i teti dhe Mbappe është i nënti.

Futbollistët dominojnë në top 50 me Neymar, Luis Suarez, Erling Haaland, Thiago Silva, Son Heung-min, Mo Salah, Marcus Rashford të gjithë që bëjnë pjesë.