6 gola në 7 paraqitje në Serie B, duke udhëhequr Pisën e tij në krye të renditjes. Titullar i padiskutueshëm i U21 dhe tashmë në vëmendjen e Mancinit i cili synon ta bëjë atë debutues në ekipin kombëtar.  Lorenzo Lucca (2000) është bërë sulmuesi italian më i kërkuar në merkato, edhe për karakteristikat e tij unike në panoramën e futbollit italian. Sulmues i pastër me teknikë të mirë individuale të kombinuar me aftësinë për t’i dhënë substancë departamentit të përparuar duke qenë 201 cm i gjatë.

Milani tashmë ka lëvizur me Pisën me kontakte që janë më shumë se sondazhe eksploruese.  Drejtuesit e Rossonerëve takuan drejtorin sportiv të toskanëve Claudio Chiellini, vëllai i mbrojtësit të Juventusit, Giorgio.  Drejtuesit e ekipit të Serie B kërkojnë 10 milionë euro, por nuk dëshiron ta privojnë veten nga ai në janar, duke qenë se po synojnë një kërcim në këtë kategori.  AC Milan kështu do të kishte mundësinë për të filluar sezonin e ardhshëm me një sulmues të aftë për të kompletuar skuadrën e sulmit i cili, në qershor 2022, në mënyrë të pashmangshme do t’i duhet t’i thotë lamtumirë një Ibrahimovic të ndaluar nga kundërshtari i vetëm i aftë për ta kufizuar atë: mosha.

Nga ana tjetër është një Juventus që duhet të gjejë një sulmues të pastër.  Fakti i të qenit në gjendje të merret me vëllain e një flamuri të Juventusit mund të favorizojë përpjekjet e Nedved dhe Cherubinit të cilët, në çdo rast, duhet të presin deri në qershor 2022, kur e ardhmja e disa elementëve të skuadrës në dispozicion të Allegrit do të jetë më e qartë.

Lucca ndiqet edhe nga Fiorentina, e cila do të duhet të gjejë zëvendësuesin e Vlahovic, dhe ka të ngjarë edhe që ndonjë klub i madh evropian të bëjë një ofertë të parefuzueshme për sulmuesin e Pizës.