Mbrojtësi Jean-Clair Todibo po heziton të shkojë te Milani, por kuqezinjtë pas dëmtimit të Duartes, nuk mund të presin më.

Kjo është arsyeja pse klubi i Milanos vendosi të marrë një rrugë tjetër, atë që të çon te Simon Kjaer (1989).  Danezji po luan te Atalanta i huazuar nga Sevilla, do të ishte një zgjidhje e përkohshme (6 muaj) për Z. Pioli.

AC Milan luan kartonin e Mattia Caldaras (1994) me kthimin e këtij të fundit në Bergamo mund të zbatohet shkëmbimi me miratimin e klubit spanjoll.

Pasdite Giuseppe Riso, agjent i Caldaras takoi drejtuesit e Milanit duke dhënë një përshpejtim vendimtar: mbrojtësi do të kthehet në Atalanta me huazim për 18 muaj me të drejtën e blerjes.

Dhe në atë pikë Kjaer do të jetë i lirë të bëhet kuqezi, duke mbyllur dyert për Todibon i cili është 10 vjet më i ri dhe ishte zgjedhja e parë, por vazhdon të hezitojë edhe sepse ka kërkesa nga Premier League dhe Bundesliga.

Ne po vlerësojmë mundësi të ndryshme, nuk është vetëm ai. Ai me siguri është një lojtar interesant, ne do të kontrollojmë nëse kushtet janë të mira dhe në rast të kundërt do të kërkojmë mundësi të tjera“, – kishte thënë drejtori i kuqezinjve Massara disa ditë më parë
Dhe mundësia që ka dalë në dritë në orët e fundit quhet Kjaer.