Milani po përgatitet të mbyllë goditjen e tetë të një merkatoje të bujshme deri më tani. Siç mësohet nga Calciomercato falë edhe largimit të Ante Rebiç në drejtim të Besiktas që solli një kursim bruto prej rreth 14 milionë euro, klubi i AC Milan është një hap larg marrëveshjes me Valencia për blerjen e Yunus Musah, mesfushor i lindur në vitin 2002 me kombësi amerikane, por me pasaportë italiane, pasi fëmijërinë e ka kaluar në Castelfranco Veneto.

Palët janë afruar shumë në orët e fundit dhe marrëveshja është në përfundim, pas një ngërçi: kërkesa nga klubi spanjoll ka rënë nga 25 milionë euro të buxhetuara fillimisht, oferta e Milanit prej 18 milionë euro plus 3 bonuse. (2 të lehta dhe 1 e vështirë) ka mbetur gjithmonë e tillë. Negocimi i suksesshëm, mungojnë vetëm detajet e fundit: Milani kishte tashmë një marrëveshje me mesfushorin për rreth një muaj, mungonte vetëm mbyllja me spanjollët.

Pasdite klubet bënë kontakte përfundimtare me një konferencë midis Moncada, Furlani dhe drejtuesve spanjollë, por shuma e marrëveshjes ishte ajo që mendohej fillimisht nga kuqezinjtë (18+bonus, rreth 20 gjithsej): Është arritur marrëveshja verbale, Musah do të jetë në Milano të hënën, për vizita dhe procedura burokratike.