Në testin e Dortmundit, vendasit me Voeller në pankinë mundën Bleus të Deschamps 2-1.

Në fushë nga minuta e 1 “italianët” Maignan, Theo Hernandez, Pavard dhe Rabiot. Në pjesën e dytë ka minuta edhe për Thuramin. Penalltia e fundit e Griezmann ishte e kotë për rezultatin përfundimtar.

Gjermania, e freskët nga pesë ndeshje pa fitore, e mori si një sfidë të vërtetë dhe pas 4 minutash ishte përpara. Muller 4’ shënon duke kontrolluar shërbimin e Henrichs nga e majta në zonën e penalltisë dhe gjuajti me këmbën e majtë pas Maignan, i 45-ti në kombëtare për sulmuesin e Bayern Munichut.

Dhe mjaftoi për të fituar një pjesë të parë jo shumë të mprehtë për mysafirët, përveç një goditjeje me kokë të Tchouameni (38′), dhe një më agresive, por jo precize për vendasit.

Hernandez tenton të japë më shumë shtytje në pjesën e dytë. Në minutën e 12-të shërben në zonë për Tchouamenin që sfidon Ter Stegen me një pikiatë. Por është frymëzimi i vetëm i vërtetë i kuqezinjve. Më pas hyn Thuram për zhgënjyesin Kolo Muani, por Pavard del jashtë, ende jo në më të mirën e tij fizikisht, duke i lënë vendin Koundé. Me Mbappé në pankinë, rrrezikoi Grizemann nga zona, përpara se gjermani të dyfishonte epërsinë: përshpejtimi i Sané (87′) ishte vendimtar, pasi ai ndëshkoi Maignan me një goditje diagonale nga e djathta.

Të gjitha para se të shkaktonin penalltinë për Camavinga, e shndërruar në gol nga Griezmann (89′).

Megjithatë, Gjermania në linjë mund të buzëqeshë gjithsesi nëntë muaj para kampionatit të saj evropian.