Pasi nënshkroi pole, rekordin e pistës dhe dominoi në Sprint, Martin triumfoi edhe në garën e gjatë në Tajlandë.

Spanjolli fiton duelin me Binderin, i cili kalon vijën e finishit në vendin e 2-të, por afrikano-jugori ndëshkohet me një pozicion për daljen në jeshile. Bagnaia kufizon kështu dëmtimin dhe bën hapin e dytë të podiumit, duke ruajtur një avantazh prej 13 pikësh ndaj kalorësit të Pramac. Aleix Espargaró ndëshkohet për presion të parregullt të gomave: shkon nga vendi i 5-të në të 8-tin.
Ja radha e mbërritjes në Buriham: