Kryevepër e Bagnaia-s në Mandalika: piloti nga Torino fiton GP-në e Indonezisë duke u rikuperuar nga vendi i 13-të në nisje, përfiton nga gabimi sensacional i Martinit (i cili u rrëzua 15 xhiro nga fundi ndërsa ishte fort në epërsi) dhe merr kryesimin në Kampionati e Botës me 18 pikë përpara spanjollit.

Gjithashtu në podium ishin Vinales me Aprilia (i dyti) dhe Quartararo me Yamaha (i treti).

Vendi i katërt për një super Di Giannantonio, stoiku Bezzecchi në pozitën e pestë.

Renditja e Kampionatit:

1) FRANCESCO BAGNAIA (Ducati ufficiale)
346 pikë

2) JORGE MARTIN (Ducati Pramac)
328 pikë

3) MARCO BEZZECCHI (Ducati Mooney VR46)
283 pikë

4) BRAD BINDER (Ktm ufficiale)
211 pikë

5) ALEIX ESPARGARÓ (Aprilia ufficiale)
177 pikë

6) MAVERICK VINALES (Aprilia ufficiale)
165 pikë

7) JOHANN ZARCO (Ducati Pramac)
162 pikë

8) LUCA MARINI (Ducati Mooney VR46)
144 pikë

9) JACK MILLER (Ktm ufficiale)
135 pikë

10) FABIO QUARTARARO (Yamaha ufficiale)
132 pikë

11) ALEX MARQUEZ (Ducati team Gresini)
108 pikë

12) FRANCO MORBIDELLI (Yamaha ufficiale)
79 pikë

13) MIGUEL OLIVEIRA (Aprilia RNF)
73 pikë

14) FABIO DI GIANNANTONIO (Ducati team Gresini)
70 pikë

15) AUGUSTO FERNANDEZ (Ktm Gas Gas)
67 pikë

16) MARC MARQUEZ (Honda ufficiale)
64 pikë

17) ALEX RINS (Honda Lcr)
54 pikë

18) TAKAAKI NAKAGAMI (Honda Lcr)
50 pikë

19) RAUL FERNANDEZ (Aprilia RNF)
39 pikë

20) ENEA BASTIANINI (Ducati ufficiale)
36 pikë

21) DANIEL PEDROSA (wild card KTM)
32 pikë

22) JOAN MIR (Honda ufficiale)
20 pikë

23) POL ESPARGARO’ (GasGas Factory Racing Tech3)
12 pikë

24) LORENZO SAVADORI (Aprilia RNF)
9 pikë

24) JONAS FOLGER (KTM Gas Gas)
9 pikë

26) STEFAN BRADL (Honda)
8 pikë

27) MICHELE PIRRO (Ducati ufficiale)
5 pikë

27) DANILO PETRUCCI (Ducati)
5 pikë

29) CAL CRUTCHLOW (Yamaha)
3 pikë