Agjenti i Stanislav Lobtoka (1994) e kishte quajtur atë “Një Nainggolan që shënon më pak“.
Në fakt, në përvojën e tij në La Liga ai kurrë nuk shënoi, por ai është luftëtar që praktikisht nuk mungon asnjë ndeshje.
Që 19 vjeç ai ishte pjesë e ekipit B të Ajax dhe që nga viti 2016 është një nga titullar i Kombëtares Sllovake. Ai është një mesfushor regjisor i datëlindjes 1994 me personalitet dhe teknikë.

Le të zbulojmë blerjen e re të Napolit, e sponsorizuar nga Hamsik dhe Skriniar.
Kur e pyetën nëse popullariteti ka ndryshuar jetën e tij, ai buzëqesh: “Popullor? Unë? Nuk e kuptoj, unë jam një person normal! ”.
Gazetarët këmbëngulin por Lobotka nuk është i mërzitur: “Unë vetëm luaj futboll, jam i privilegjuar“.

Lobotka mbeti djali nga Trencin i cili nuk dinte të gatuaj: “Kam mësuar në Hollandë, në sezonin tim të parë larg shtëpisë”. Ku në 8 vjet ai shënoi 1 gol.
Pastaj ai zgjodhi Celta Vigon dhe La Liga të Messit për të cilin ka deklaruar: “Dua ta shoh atë teksa luan.”

Lobotka do të gjejë Gattuson, por Ancelotti e kishte studiuar atë para tij. Përmes Hamsik, sponsorit të tij të parë: “Unë e rekomandova atë, luajmë së bashku në ekipin kombëtar, ai është një talent me një të ardhme të sigurt“.

Një vit më parë Giuntoli kishte dorëzuar një ofertë prej 2 milion eurosh për huazim plus 18 të tjerë për blerjen, një negociatë e krijuar për muajin qershor por pa përjashtuar blerjen tashmë në janar. Atëherë nuk mjaftoi. Një vit më vonë, një ofertë më e madhe e bindi klubin galician: marrëveshja u arrit, një transferim prej 20 milionë eurosh plus bonuse.