Napoli ka gjetur marrëveshje me Celta Vigo për blerjen e mesfushorit spanjoll Gabri Veiga, i lindur në vitin 2002 dhe përfaqësues i Spanjës U- 21, edhe pasitë gjitha kontratat nuk janë nënshkruar ende.

Galicianët do të marrin 30 milionë euro plus 6 milionë euro të tjera bonuse.

Me lojtarin, autor i 11 golave ​​në Ligën e fundit, është gati një kontratë pesëvjeçare me pagë rreth 2 milionë euro neto.

Ardhja e tij në Itali pritet së shpejti për vizita mjekësore dhe nga java e ardhshme do të jetë në dispozicion të trajnerit Rudi Garcia.