Miami dominon në Filadelfia me 24 pikë nga Butler dhe Herro, duke mbajtur të gjalla shpresat për të arritur në vendin e gjashtë dhe për t’u përballur me Sixers në raundin e parë. Oklahoma City gjen një sukses të rëndësishëm në Salt Lake City (11 pikë për Fontecchio), duke e çuar veten në vetëm një fitore nga sigurimi i turneut play-in duke eliminuar Dallasin. Denveri pushon titullarët, por bie vetëm në fund ndaj Phoenix (fitorja e shtatë radhazi për Suns, 8-0 me Durant), fitojnë edhe Cleveland dhe San Antonio.
Ja rezultatet e plota:

ORLANDO MAGIC – CLEVELAND CAVALIERS 94-118

PHILADELPHIA 76ERS – MIAMI HEAT 101-129

SAN ANTONIO SPURS – PORTLAND TRAIL BLAZERS 129-127

UTAH JAZZ – OKLAHOMA CITY THUNDER 98-114

PHOENIX SUNS – DENVER NUGGETS 119-115