Në duelin mes tre MVP-ve të fundit të ligës, Embiid del më mirë se Jokiç dhe e çon Filadelfian në një fitore të rëndësishme. Kevin Durant dhe Grayson Allen (9 treshe të shënuara për të) ishin protagonistë në suksesin me përmbysje të Phoenix ndaj Sacramento-s, pavarësisht trefishtës të Sabonis. Clippers fitojnë më mirë nga OKC me një Paul George të mahnitshëm në finale.
Ja rezultatet e natës:

PHOENIX SUNS-SACRAMENTO KINGS 119-117

L.A. CLIPPERS-OKLAHOMA CITY THUNDER 128-117

PHILADELPHIA 76ERS-DENVER NUGGETS 126-121