Aktori, një legjendë e kinemasë franceze dhe botërore, vdiq në moshën 88 vjeç në shtëpinë e tij në Paris.  Ai ishte ndër themeluesit e Paris-Saint Germain

Bota e kinemasë mban zi për Jean-Paul Belmondo, i cili vdiq në shtëpinë e tij në Paris në moshën 88-vjeçare.  Njoftimi u bë nga avokati i tij, Michel Godest, i cili zbuloi se “Ai ka qenë shumë i lodhur për ca kohë tani.  Ai vdiq në mënyrë paqësore ”.

Jean-Paul Belmondo vdiq në moshën 88-vjeçare në shtëpinë e tij në Paris.  I lindur në Neuilly-sur-Seine, ai bëri debutimin e tij në kinema në 1956 me filmin e shkurtër “Molière” dhe mori pjesë në filmin “La Ciociara” të Vittorio De Sica.  Shenjtërimi vjen me “Deri në frymën e fundit” nga Jean-Luc Godard.  Sporti renditet i pari ndër pasionet e legjendës së kinemasë franceze.

Belmondo është një legjendë e kinemasë franceze dhe botërore.  Ai ka xhiruar mbi 80 filma në një karrierë shumë të gjatë, me role të paharrueshme si ai në “A bout de souffle” (Deri në frymën e fundit) të Jean-Luc Godard ose në “Le Guignolo” (Pëllumbi i Piazza San Marco ) nga Georges Lautner.

Ndër pasionet e Belmondos, sporti ishte sigurisht në vendin e parë.  Boksier kir ishte akoma djalë, i frymëzuar nga Marcel Cerdan, kampion francez i peshave të mesme botërore midis 1948 dhe 1949 (“Për mua ai është më i miri i të gjitha kohërave”), Belmondo doli në ring për 15 ndeshje, pastaj u largua nga arti fisnik sepse “Nuk më pëlqente shumë që të goditesha sepse më dhimbte ”, siç u rrëfye ai disa vjet më parë në një intervistë me Le Parisien për pasionet e tij sportive.

Ai dhe PSG

Belmondo ishte gjithashtu i apasionuar pas futbollit, me përvojë si portier në rininë e tij dhe një rol në themelimin e PSG -së së bashku me Daniel Hechter dhe Francis Borelli (“Kam vënë para për të filluar ekipin, por nuk kam qëndruar gjatë,” tha ai).  Dhe ishin pikërisht parisienët që e kujtuan atë përmes rrjeteve të tyre sociale, duke cituar atë kontribut themelor në rilindjen e klubit dhe paraqitjet e tij të

Në Roland Garros

Pasi shpërtheu si aktor, ai megjithatë kishte ruajtur një interes të lartë për sportin, përfshirë çiklizmin dhe tenisin, aq sa u bë VIP -i i parë që u pa në Roland Garros.  “Por e bëra sepse më pëlqenin vajzat,” tha ai me shaka, pavarësisht se kishte qenë një lojtar i shkëlqyer.