Newcastle ka rënë dakord për një marrëveshje prej 35 milionë stërlinash (40 milionë eurosh) për të nënshkruar me mbrojtësin e djathtë të Southampton, Tino Livramento (2002), sipas raportimeve nga mediat angleze.

Chelsea dhe Arsenali ishin lidhur të dy me një lëvizje për mbrojtësin 20-vjeçar anglez. Por talkSPORT shkruan që skuadra e Eddie Howe ka fituar garën për të siguruar shërbimet e tij ndërsa Magpies përgatiten të kthehen në Champions League.

Southampton kishte refuzuar më parë një ofertë prej 30 milionë stërlinash nga Newcastle, por një rritje prej 5 milionë stërlinash duket se ka nënshkruar marrëveshjen.

Dhe ndërsa Chelsea do të jetë i zhgënjyer që nuk mundi të rikthejë ish-lojtarin e tyre, nuk është gjithçka fatkeqësi dhe errësirë.

Blutë kishin një klauzolë të konsiderueshme shitjeje të shkruar në kontratën e tij kur ai u transferua te Saints.

Shuma e saktë nuk dihet, por mund të jetë deri në 50 për qind.

Kjo do të bënte që Chelsea të fitonte 17.5 milionë stërlina për kalimin e tij në verilindje.

Southampton e bleu atë nga Chelsea dy vjet më parë për vetëm 5 milionë stërlina (5.9 milionë euro).

Southampton ishin të vendosur të mbanin në dorë përfaqësuesin e Anglisë U21, por rënia në chanpionship i ka detyruar ata të shesin lojtarë.