Katër të abonuar të biletave sezonale që së bashku do të bëjnë një ofertë prej 3 miliardë stërlinash për të blerë klubin, bëjnë një ekip të mrekullueshëm me përvojën dhe aksesin në para që do të nevojiten për t’u futur ne arkat e Chelseas.

Së bashku, 4 tifozët e Chelseat mund të përmbushin nevojën e klubit për investime të vazhdueshme dhe rizhvillimin e Stamford Bridge.

Ish-tregtari i naftës dhe kapitalisti sipërmarrës Bob Finch, menaxheri i fondeve mbrojtëse dhe investitori i pasurive të paluajtshme Jonathan Lourie, së bashku me Nizam Al-Bassam, bashkëthemelues i firmës së menaxhimit të aseteve Centricus dhe CEO i saj Garth Ritchie janë shfaqur si pretendentë për të marrë përsipër Chelsean nga Roman Abramovich.

Oferta e tyre është raportuar të jetë 3 miliardë stërlina, çmimi fillestar i kërkuar i Abramovich.

Abramovich u detyrua të nxirrte klubin në shitje pasi u bë e qartë se ai do të sanksionohej nga qeveria angleze si të gjithë rusët.

Pronari aktual ka punësuar The Raine Group për të shitur Chelsean dhe çdo blerës do të duhet të jetë miratuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, si dhe vetë Abramovich, pasi afati i fundit për ofertat kaloi të premten. Konsorciumi i përzgjedhur më në fund do të ketë nevojë për akses në pasuri serioze, nëse duan të ruajnë suksesin e 19 viteve të fundit të oligarkut rus, i cili ka te banka për Chelsean një hua prej 1.5 miliardë paund. Por ata gjithashtu do të duhet të gjenerojnë më shumë të ardhura dhe të organizojnë rizhvillimin e stadiumit të Chelseas, i cili aktualisht vepron si një frenues për çdo gjë që i afrohet funksionimit të qëndrueshëm të klubit, duke pasur parasysh kufijtë e tij në kapacitet dhe hapësirën për mikpritje fitimprurëse.

Katërshja nuk duket se ka pasurinë e madhe personale të Abramovich, megjithatë, mes tyre Lourie, Al -Bassam, Ritchie dhe Finch kanë financuar zhvillimin e madh të pronave, kanë drejtuar biznese të mëdha, kanë një kuptim të detajuar të financave të futbollit, kanë drejtuar një klub dhe mund të demonstrojnë një dashuri të vërtetë për lojën. Ata këmbëngulin se do të investojnë personalisht, por përveç kësaj, “Njerëzit që na mbështesin ne kanë xhepa të thellë kapitali“, thanë ata për The Times. Për më tepër, konsorciumi thotë se investimi në klub duhet të kthehet.

Pra, kush janë tifozët blu që duan të marrin stafetën nga Abramovich?

Robert ‘Bob’ Finch, Talis Capital

Bob Finch (1954) bëri emrin e tij dhe paratë e tij si tregtar nafte duke punuar për firmën e energjisë, Vitol. Ai filloi në kompani në vitin 1979, në moshën 25 vjeç, dhe vazhdoi të bëhej drejtor dhe iu bashkua bordit.

Pas largimit nga Vitol, ai bashkëthemeloi kompaninë e kapitalit sipërmarrës, Talis Capital, me bazë në Wimbledon, e cila është e specializuar në start-up-et e teknologjisë në një gamë të gjerë sektorësh, duke përfshirë sigurinë në internet, veshjet dhe ushqimin, shpesh në një shkallë të vogël.

Ai jeton në Wimbledon në jugperëndim të Londrës, në një rrugë me gjethe ku pronat shiten mesatarisht për 5 milionë stërlina, vetëm pesë milje nga vendi ku ai lindi, në Kingston-upon-Thames. Ai është drejtor i dy restoranteve tërheqëse lokale, ku mund të marrësh një biftek për 35 stërlina dhe ta lash me një shishe klare Chateau Calon Segur 2005 për 185 stërlina. Dhe me gruan e tij, Rohini, ai është i përfshirë në një sërë bamirësish vendase dhe ndërkombëtare.

Financieri ka gjithashtu kredenciale pa të meta për dashurinë e tij për Chelsea FC. Ai mori pjesë në finalen e Kupës FA të vitit 1970 kundër Leeds United, e cila përfundoi 2-2, përpara se Blutë të fitonin përsëritjen 2-1 në Old Trafford në atë që u quajt loja më brutale në historinë e futbollit anglez. Babai i pesë fëmijëve është anëtar i Chelsea Pitch Owners, me tre djemtë e tij dhe ka qenë mbajtës i biletave sezonale për më shumë se 25 vjet.

Përveç dashurisë së tij për Chelsean, Finch ishte një investitor në marrjen e 2015 të FC Nordsjælland në Danimarkë. Që atëherë, skuadra daneze e Superligës ka arritur një përfundim në top tre. Për herë të fundit ata e fituan titullin e ligës në vitin 2012. Në kohën e marrjes së klubit, shtypi danez spekuloi se nxitja për të zotëruar klubin mund të ishte gjenerimi i fitimeve përmes shitjeve të lojtarëve.

Në pesë sezonet deri në 2015/16, Nordsjaelland bëri një fitim neto prej 13 milion stërlinash në transferime. Në pesë vitet që pasuan ajo u rrit pothuajse katërfish në 49 milion stërlina. Megjithatë, Finch duket se e ka një dashuri të vërtetë për lojën. Në verë ai ndërhyri për të shpëtuar klubin e tij bazë, Raynes Park Vale FC, i cili luan në Ligën e Kombinuar të Qarqeve.

Klubi do të palosej, në thelb”, tha për Sportsmail Paul Armour, i cili ka qenë i përfshirë me Vale për 50 vjet dhe tani është sekretar. “Në vetëm pak muaj janë ndezur prozhektorët e rinj, së bashku me përmirësimet në ambiente dhe një hyrje rrotulluese po instalohet për tifozët që paguajnë 8 stërlina për ndeshjet në shtëpi.

Jo vetëm kaq, por lojtarët po paguhen për herë të parë në historinë e Vale, duke përfshirë Jake Gallagher, vëllain e anglezit dhe të huazuar të Chelseat, Conor. Binjaku i Jake, Josh, 28 vjeç, është futur si trajner dhe e ka çuar Vale në vendin e pestë në ligë, tetë pikë larg një vendi në play-off. Ata po kalojnë sezonin e tyre më të mirë në vite.

 

Nizar Al-Bassam dhe Garth Ritchie, Centricus

Centricus është një kompani e menaxhimit të aseteve e bashkë-themeluar nga Nizar Al-Bassam në vitin 2016. Al-Bassam, i cili thotë se ka pasur të njëjtat vende në suitën Tambling dhe të njëjtat vende në Stendën Perëndimore në Stamford Bridge për dhjetë vjet, dhe CEO i kompanisë, Garth Ritchie (1969), janë të dy tifozë të Chelseas dhe kanë punuar më parë së bashku në Deutsche Bank, duke arritur shërbimin 37 vjeçar mes tyre.

Dyshja janë përballur me ofertën për Chelsean, por ata nuk janë të vetmit sulmues të rëndë në Centricus. Bashkëthemeluesi Darinc Ariburnu ishte gjithashtu në Deutsche Back, përpara se të kalonte shtatë vjet në Goldman Sachs si kreu i grupit të tregjeve në zhvillim.

Në vitet e fundit, kompania ka bërë përpjekje për të hyrë në futboll, duke punuar me UEFA dhe FIFA, si dhe një përpjekje të dështuar për të marrë nën kontroll FC Basel në Zvicër.

Centricus ishte shumë i lidhur me përpjekjet e UEFA-s për të krijuar një fond ndihme për klubet, të cilat po luftojnë pas pandemisë së koronavirusit. Fondi, i cili ende nuk është lançuar, do të sigurojë deri në 5 miliardë stërlina financime për klubet e goditura që mund të huazojnë me norma interesi më të ulëta sesa mund të merrnin vetë. Mund të lejojë gjithashtu ekipet të ristrukturojnë borxhet për periudha më të gjata.

Në prill të vitit të kaluar, pas projektit të Superligës Evropiane, Centricus u raportua se ishte në diskutime me UEFA-n mbi financimin e planeve, të cilat do të përfshinin huamarrjen kundër të drejtave të transmetimit të organit qeverisës. Megjithatë, në dhjetor ai u caktua si partner i UEFA-s. Centricus thuhet gjithashtu se ka mbajtur bisedime me FIFA-n në vitin 2018, mbi sigurimin e investitorëve për të financuar planet e presidentit Gianni Infantino për të zgjeruar Kupën e Botës për Klube dhe për të prezantuar një Ligë Dyvjeçare Globale të Kombeve.

Al-Bassam, i cili besohet se jeton në Kensington, ku pronat shiten për 9 milionë stërlina, dhe Ritchie shohin vlerë në futboll. Ritchie, i cili ka një reputacion si një afrikano-jugor që flet drejtpërdrejt, tha për The Times:

‘Chelsea është një nga markat e pakta unike botërore…’ ‘Mundësia komerciale rreth një emri ikonik global në një sport që po vazhdon të rritet do të thotë duhet të ketë qëndrueshmëri komerciale këtu,” shtoi CEO i cili ishte fituesi më i lartë në Deutsche Bank, sipas , duke bërë 6 milionë stërlina në vit, përpara se të largohej në 2019.

Jonathan Lourie, Cheyne Capital

Konsorciumi Chelsea e ka bërë të qartë se zhvillimi i stadiumit do të jetë një tipar kyç i planeve të tyre për Chelsean dhe Jonathan Lourie (1962) sjell ekspertizë në investimet në pronë.

Lourie themeloi Cheyne Capital Management Limited në vitin 2006 dhe kompania e vendosur afër pallatit të St James në Londër, tani menaxhon 3.5 miliardë stërlina kapital investitor.

Nga katër burrat, menaxheri amerikan i fondit mbrojtës, Lourie, është ndoshta më i njohuri jashtë sektorëve të financës dhe biznesit ku ata specializohen.

Lourie ishte martuar më parë me modelen suedeze Frida Andersson, me të cilën ka katër fëmijë. Çifti u nda dhe Andersson më pas u takua dhe u martua me ish-futbollistin e Liverpool-it, Jamie Redknapp.

Lourie ka punuar më parë në Morgan Stanley, përpara se të bashkëthemelonte Cheyne Capital, i cili është përshkruar si një nga fondet më të mëdha mbrojtëse në Evropë. Kompania investon shumë në pasuri të paluajtshme. Ndër projektet e tij të dukshme është rizhvillimi i Wembley Park, në afrimin e stadiumit Wembley. Cheyne Capital u emërua në shtypin e industrisë vitin e kaluar si një nga 50 huadhënësit kryesorë për zhvillimin e pronave në Evropë.

Angazhimi vetëm rreth zgjerimit të stadiumit ose një stadiumi të ri është një angazhim gjysmë dekade,” tha ai, duke parashikuar se përfshirja e tyre do të matet me dekada.

“Për ne, thjesht nuk mund të blesh një klub dhe të presësh ta shesësh atë në pesë apo dhjetë vjet.”

Pritjet nga tifozët, rregullatorët, qoftë FA apo Premier League apo nga Qeveria, do të ishin që të mos ketë një shitje të këtij klubi në pesë apo dhjetë vitet e ardhshme. Një pjesë kyçe e suksesit të ardhshëm të Chelseas pritet të jetë rizhvillimi i stadiumit Një pjesë kyçe e suksesit të ardhshëm të Chelsea pritet të jetë rizhvillimi i stadiumit Chelsea ka zhvilluar më parë planet për një transformim prej 1 miliardë funtesh të Stamford Bridge në një stadium me 60,000 vende, të cilave iu dha leja e planifikimit në vitin 2017. Struktura aktuale ka një kapacitet prej 41 600 vendesh, por do të ishte prishur për t’i hapur rrugë ndërtimit të një trualli të ri. Sidoqoftë, puna nuk filloi kurrë. Parashikohet se kostoja e projektit tani do të jetë rritur ndjeshëm, me disa vlerësime që mund të kushtojë deri në 2 miliardë stërlina.