Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e mbrojtësit të majtë anglez Harry Toffolo (1995) nga skuadra e Championship, Huddersfield Town për tarifë prej 5 milionë stërlinash (5.9 milionë euro.)

Mbrojtësi i majtë 26-vjeçar luajti teksa skuadra e Yorkshire përfundoi e treta në kampionatin Sky Bet përpara se të humbiste përfundimisht nga Reds të Steve Cooper në finalen e play-off-it, duke shënuar 6 gola dhe duke kontribuar 8 asistime të tjera.

Pasi përparoi në radhët e të rinjve në Norwich City, Toffolo vazhdoi të kishte periudha huazimi në të gjithë EFL përpara se të vendosej në Lincoln City ku fitoi lëvizjen e tij në Huddersfield Town në 2020.

“Jam jashtëzakonisht i lumtur që jam këtu, të jem në gjendje t’i bashkohem një klubi futbolli me këtë staturë është fantastike dhe të kem mundësinë për të luajtur në Premier League është diçka që nuk mund ta refuzoja. Jam i emocionuar, mezi pres me padurim të takohem me djemtë dhe ne duam të ecim përpara në këtë divizion. Ne do të shtyjmë njëri-tjetrin çdo ditë dhe kemi një skuadër fantastike duke u bashkuar. Unë jam një lojtar që e mban zemrën në mëngë dhe jam dikush që do të luftoj për distinktivin dhe për ekipin çdo minutë dhe tani mezi pres të filloj.’ , –  tha ai.

Me sigurimin e nënshkrimit të fundit të verës, trajneri Steve Cooper thotë se është i kënaqur të shtojë një lojtar të kalibrit të Harry-t në skuadër:

“Harry është një shtesë e shkëlqyer për skuadrën dhe shton cilësi dhe thellësi në një pozicion që ne ishim të etur për ta forcuar këtë verë.Ne e pamë drejtpërdrejt sezonin e kaluar se sa efektiv mund të jetë Harry nga pozicione të gjera dhe ai është gjithashtu një lojtar që dëshiron të vazhdojë përmirësimin e tij dhe ne, si staf stërvitor, mezi presim ta ndihmojmë atë me këtë dhe ne mezi presim ta mirëpresim atë në grupi.”