Këto janë orë shumë të nxehta për merkaton e Juventusit.  Pas përshpejtimit të orëve të fundit për të shkuar te Dushan Vlahovic, klubi i Juventusit synon të rregullojë edhe mesfushën e skuadrës së Massimiliano Allegrit.

Në fakt, kontaktet e para me Cagliarin kanë filluar tashmë për Nahitan Nandez, mesfushorin që luan në qendër ose në krahun e djathtë uruguaian i lindur në vitin 1995.

Juventusi e ka kërkuar në formë huazimi gjashtëmujor falas me të drejtë blerjeje në korrik për rreth 10 milionë euro.

Nga ana tjetër Cagliari kërkon 3 milionë euro për huazimin gjashtëmujor dhe detyrim blerjeje për 12 milionë euro të tjera në qershor.

Përpara se të mund të bëjë sulmin përfundimtar mbi lojtarin në pronësi të Cagliarit, megjithatë, Juventus dëshiron të përfundojë 1 ose 2 operacione largimi në mesfushë.

Në këtë kuptohet, një kandidat në fillim mund të jetë braziliani Arthur Melo (1996), për të cilin ekziston gjithmonë interesimi i Arsenalit që ka ofruar 33 milionë stërlina (rreth 39 milionë euro) ose uruguajani Rodrigo Bentancur (1997) për të cilin Aston Villa ka ofruar 16 milionë stërlina (rreth 19 milionë euro).

Nahitan Nandez, i cili ka 90 paraqitje dhe 4 gola me fanellën e Cagliarit që nga mbërritja në Itali në gusht 2019, nuk i intereson vetëm Juventusit.  Nëse ditët e fundit interesim kishte shfaqur edhe Torino, një tjetër klub që e pëlqen futbollistin uruguaian është Napoli.  Një interes, ai i klubit të Aurelio De Laurentiis, i cili nuk është i ri, duke qenë se verën e kaluar lojtari ishte përfshirë në listën e dëshirave të klubit.  Duke u larguar nga Cagliari, për Nandezin mund të ketë një duel të vogël mes Juventusit dhe Napolit (ose tre, nëse Torino do të arrinte të vazhdonte me konkurrencën) në përpjekje për ta blerë atë përpara fundit të merkatos së janarit.

Verën e kaluar ai u ndoq edhe nga Interi por zikaltërit preferuan të marrin një anësor të djathtë të mirëfilltë si Dumfries dhe hoqën dorë nga Nandez.