Portieri kamerunas Andre Onana (1996) aktualisht është pezulluar për një shkelje të dopingut dhe ka një kontratë që skadon në 30 qershor 2022 me Ajax Amsterdam.  Drejtuesit e Ajaksit kanë deklaruar se kërkesat e Onanës janë shumë të larta, por portieri e ka mohuar këtë.

Duke folur për De Telegraaf, Onana tha: “Në shkurt 2019 zgjata kontratën time deri në verën e vitit 2022 dhe pas gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve thashë se isha i hapur për një angazhim edhe më të gjatë.  Edwin van der Sar dhe Marc Overmars vendosën të mos e komentojnë këtë, sepse ajo periudhë transferimi ose vera pas kësaj do të ishte koha që unë të bëja një hap të ri.

Për bisedimet me Ajax, Onana tha: “Pas fillimit të pandemisë koronavirus dhe për shkak të pezullimit tim, klubi ende donte të takohej.  E kuptova atë.  Agjenti im Albert Botines atëherë bëri 6 ose 7 biseda dhe ai mendoi se ishim afër një marrëveshjeje.  Por në një moment të caktuar, ishte ‘merre ose lëre për Ajaxin’.  Klubi ka hequr spinën.  Shikojeni në internet: ne ishim të hapur për diskutime të mëtejshme.  Që atëherë ne nuk kemi dëgjuar asgjë më shumë nga Ajaksi.

Onana mund të fillojë të luajë ndeshje përsëri në 4 Nëntor, dhe portieri ka deklaruar se është gati: “Nëse ekipi ka nevojë për mua, unë do të jem atje.  Unë kam lindur gati.

Në rast se ai nuk do të zgjasë kontratën me Ajax në garë për blerjen e tij janë Arsenal dhe Interi. Zikaltërit duan ta marrin me parametër zeroKorrik ndërsa klubi anglez ka deklaruar se është gati që të paguajë 15 milionë stërlina (17.5 milionë euro) që në Janar.