Pagat e Serie A janë zvogëluar për 72 milionë euro për dallim nga sezoni i kaluar, ndërsa Juventusi mbetet klubi që paguan më sezon brenda sezonit, i pasuar nga Interi, Roma, Napoli dhe Milani.

Gazzetta dello Sport analizoi statistikat e ndryshme të pagave për çdo klub të Serie A dhe zbuloi se tendenca e përgjithshme ishte ulja e kostove në sezonin 2020-21.

Fatura e përgjithshme e pagave ishte në rritje të shpejtë nga 882 milionë euro në 2015-16 në 1,12 miliardë euro në sezonin 2018-19 dhe 1,36 miliardë një vit më vonë.

Sidoqoftë, ajo ra në sezonin 2020-21 në 1,28 miliardë euro, për shkak të shkurtimeve të përgjithshme të shpenzimeve dhe pushimit të veçantë të taksave për të huajt që vijnë në Itali për biznes.

Juventusi bëri shkurtimet më të mëdha, duke zvogëluar koston për 58 milionë euro nga fatura e tyre totale të pagave, edhe pse ata mbesin si shpenzuesit më të mëdhenj në paga.

Cristiano Ronaldo përbën 31 milionë euro të shpenzimeve të tyre totale prej 236 milionë euro në total nga klubi, me Matthijs de Ligt fituesin e dyti më të lartë në klub me tetë milion euro dhe Paulo Dybala me 7,3 milion euro.

Milani gjithashtu shkurtoi kostot nga 115 milionë euro në 90 milionë euro aktualisht, me Zlatan Ibrahimovic fituesi më i lartë në klub me 7 milion euro në vit, përpara Gianluigi Donnarumma me 6 milion euro.

Interi rriti faturën e pagave pasi nënshkroi një seri lojtarësh me përvojë dhe është shpenzuesi i dytë më i madh në Serie A me 149 milionë euro paga në vit, ende shumë larg prapa Juve.

Roma i uli pagat e tyre me 13 milionë euro dhe tani paguan 112 milionë euro në vit, ndërsa Lazio i rriti ato me 11 milionë euro pas kualifikimit në Ligën e Kampionëve dhe paguan paga në 83 milionë euro në vit.

Atalanta vazhdoi rritjen e tyre të përgjithshme duke shtuar 6.6 milion euro në faturën e pagës apo paga prej 42.6 milionë në sezon, ndërsa Napoli paguan 105 milionë euro në sezon.