Nuk ka dyshim se mesfusha e Juventusit, pasi ka humbur Fagiolin dhe Pogba për ngjarjet e njohura, ka nevojë për të paktën një shtesë.

Problemi është se blerja (ose blerjet) duhet të plotësojë karakteristika tekniko-taktike dhe mbi të gjitha ekonomike, të cilat nuk e bëjnë të lehtë gjetjen.

Rasti Samardzic? – Epërsia për Lazar Samardzic, për shembull, tani është zhdukur plotësisht për shkak të çështjeve ekonomike, duke përjashtuar surprizat e minutës së fundit, të cilat duhet të merren gjithmonë parasysh duke ditur sfondin e mesfushorit të Udineses dhe rrethit të tij.

Futbollisti i datëlindjes 2002 ishte në krye të listës së Cristiano Giuntoli, por arkat e Juventusit duhej të dorëzoheshin përballë konkurrencës nga Napoli, i cili ofroi 20 milionë euro fikse plus rreth 5 milionë euro bonuse për Udinese, dhe një kontratë pesëvjeçare nga afërsisht 2.5 milionë euro në sezon, përfshirë bonuset, për lojtarin.

Dhe nga Premier League? – Në frontin e tregut anglez, si Kalvin Phillips i Manchester Cityt, ashtu edhe Pierre-Emile Hojbjerg i Tottenhamit nuk e ngrohin shumë drejtuesin e Juventusit Giuntoli, apo Max Allegrin, për shkak të formulave të blerjes dhe karakteristikave teknike.

Objektivat e lirë: Dhe kështu për tregun e tij të transfertave me kosto të ulët në janar, ndërsa pret që të jetë në gjendje të shpenzojë pak më shumë gjatë verës, pas rikthimit të shumëpritur në Champions League, Juve gjithashtu mund të kthehet në më shumë pista italiane të aksesueshme, duke plotësuar si nevojat buxhetore, ashtu edhe dëshirat e Allegrit, i cili do të donte të përfshinte një element shtesë në rotacione, por pa prishur këtë ekuilibër të një ekipi dhe një dhomë zhveshjeje që po performojnë pothuajse në mënyrë perfekte.

Në Serinë A, dy elementë që korrespondojnë me identikitin e sapopërmendur janë ato të lojtarit danez 22-vjeçar nga Genoa, Morten Wetche Frendrup, i cili i kushtoi rossoblùve 4 milionë euro, dhe lojtarit 25-vjeçar slloven nga Udinese, Sandi Lovric.

I pari, që pëlqehet edhe nga Liverpool, ka kontratë që skadon në vitin 2026, i dyti në 2027.