Mesfushori portugez Bernardo Silva (1994) ka ende tre vjet të mbetura në marrëveshjen e tij aktuale në Mançester dhe një lëvizje për katër herë fituesin e Premier League do të kushtëzohej që Pep Guardiola të marrë një tarifë të përshtatshme për 28-vjeçarin prej rreth 80 milionë stërlinash (95 milionë euro).

Bernardo Silva u paraqit në miqësoren mes Cityt dhe Barcelonës në Nou Camp të mërkurën në mbrëmje, e cila përfundoi në barazim 3-3.

Trajneri Guardiola u mor në pyetje pas ndeshjes në konferencën e tij për shtyp në lidhje me të ardhmen e mesfushorit të tij, për të cilën ai zbuloi se Silva është potencialisht i etur për një kalim në gjigantët e La Liga.

“Ai është lojtari ynë.  Ne duam që ai të jetë me ne sepse është shumë i rëndësishëm. Duke thënë këtë, nuk dua që askush të jetë i pakënaqur. Por unë nuk dua që ai të largohet sepse është një lojtar superlativ. Si lojtar dhe si person, ai është një nga më të mirët që kam pasur ndonjëherë.  Në çdo garë ai është lojtari më i mirë. Nëse një ofertë arrin, kanë mbetur edhe shtatë ditë dhe nëse Bernardo largohet, ne do të duhet të shkojmë në merkato dhe nuk është e lehtë. Duke thënë këtë, Bernardo e pëlqen shumë Barcelonën.” , – tha Guardiola për mediat.

Menaxheri i gjigantëve katalanas, Xavi, u pyet gjithashtu nëse Barça ende po kërkon të sjellë portugezin në Spanjë.

Kush nuk e pëlqen Bernardo Silva?  Apo Haaland apo De Bruyne? Silva ka një aftësi të madhe vendimmarrëse, ai mbron topin shumë mirë, ai është shumë i mirë.  Varet nga City.  Por tani nuk ka asnjë lajm.”, – tha Xavi.

Komentet e Guardiolës pas ndeshjes janë qartësisht shumë të ndryshme nga CEO i City, Ferran Soriano, i cili më parë tregoi se Silva nuk do të largohet nga klubi para mbylljes së merkatos.

Soriano i tha gazetës spanjolle Que T’hi Jugues:
Është pak vonë në dritaren e transferimeve për të folur për të ardhurit dhe daljet. Kjo histori ka marrë shumë kthesa dhe në fund nuk ka lëvizur kurrë nga pika e saj e fillimit.”

Silva ka luajtur 253 ndeshje për Cityn në të gjitha garat, duke shënuar 48 gola dhe duke dhënë 50 asistime, duke u bërë një favorit i madh i tifozëve në Etihad.

Pep Guardiola nuk është i sigurt nëse Bernardo Silva do të qëndrojë në Manchester City.