Në prag të një derbi me të cilin ai shpreson të rinisë duke mbyllur kllapat e tij më negative te Milani, Pioli foli në një konferencë për shtyp.

I rikthyer pas tre humbjeve shumë të rënda (3-0 në derbin e Superkupës, 4-0 nga Lazio dhe 5-2 në shtëpi kundër Sassuolos), Stefano Pioli po përjeton momentin e tij më të keq që kur është në stolin e kuqezinjve.  Dhe më pas ndoshta një derbi i ri, i cili mund të rikthejë entuziazmin në mjedis në rast fitoreje, është ndeshja e duhur për të tentuar rifillimin, siç sugjeron ai vetë në konferencën për shtyp në prag, pas një jave të tërë pune në Milanello (jo kishte ndodhur për një kohë të gjatë), në të cilën trajneri kuqezi testoi edhe disa gjëra të reja:

“Ne përgatitëm një plan loje duke pasur parasysh se si shkuan disa ndeshje të fundit. Ne u hodhëm në punën tonë me vendosmëri dhe vëmendje të madhe. Punuam gjatë gjithë javës duke menduar se derbi është një mundësi e madhe dhe ne duhet të bëjmë gjithçka për ta arritur atë.

Në këtë javë kam punuar duke i inkurajuar dhe inkurajuar ata, ne stërvitemi çdo ditë me 55′ lojë efektive për të qenë gati për të luajtur maksimumi për 95′ të një ndeshjeje. Siç them gjithmonë, ne luajmë të dielën për mënyrën se si stërvitemi. Kjo për ne nuk ka funksionuar kohët e fundit, por kjo ka qenë një javë e mirë.

Çfarë nuk duhet të përsërisim për ndeshjen e Superkupës?

Është e lehtë ta analizosh atë ndeshje, sepse në ndeshje kaq të rëndësishme dhe me emocione, episodet vendosin ndeshjet dhe ne i pranuam të gjithë golat nga goditjet e dënimit. Një situatë në të cilën sigurisht duhet të bëjmë më mirë. Është e vërtetë që Interi vjen më mirë, ata dolën më mirë në kupa vitin e kaluar, ne dolëm më mirë në ligë vitin e kaluar dhe kemi ende kohë të tregojmë se jemi edhe më mirë.

A është i pranueshëm një barazim?

Nuk mund të filloni një lojë për shkak të mentalitetit tuaj duke menduar ta barazoni, sepse i afroheni rezultatit negativ.

Një mësuesi im në shkollë thoshte gjithmonë se nuk ka rrugë të shkurtra për lodhjen dhe tani duhet të luftojmë.

Nuk ka mbaruar shpirti. Por ne duhet ta vërtetojmë këtë. Mendoj se diçka është bllokuar dhe duhet të fillojmë nga e para: të ndryshojmë diçka, dhe kjo është ajo që kam në mendje të bëj. Mesfusha në 3 dhe Milani më i kujdesshëm? Nuk e di. Dua të them, E di, por nuk do t’ju them sot“.

Për kritikat që i kanë rënë në 3 ndeshjet e fundit, megjithatë ai thotë:

Nuk kanë qenë të tepruara, jam i pari që pyes veten, vetëm njerëzit mediokër nuk pranojnë gabime. Të bindur edhe më shumë nga qëndrimet e parë këtë javë për të trajnuar një grup të veçantë dhe jo normal. Ka një unitet të madh qëllimi, që nuk ka munguar asnjëherë, kanë munguar vetëm rezultatet. Ajo që na ka ndodhur vitet e fundit nuk është rastësi.

Objektivi hyrja në Champions League?

Është një gol i rëndësishëm dhe nuk duhet marrë si i mirëqenë vetëm sepse kemi arritur atje në dy vitet e fundit. Është Napoli ai që po bën një udhëtim mbresëlënës, mund ta shihni edhe duke e krahasuar me kampionatet e tjera.

A e kam motivuar ekipin duke parë një ndeshje për të cilën jam krenar?

Nuk ishte nevoja, nuk po flasim për 6 vjet më parë, por rreth një muaj më parë. Ne e dimë se kush jemi dhe çfarë mund të bëjmë.”

Ibrahimovic është rekuperuar sërish, por nuk është në listën e Champions League.  Dhe Pioli e shpjegon kështu zgjedhjen e tij:

Rëndësia e tij ka qenë gjithmonë e prekshme, por dje ai luajti vetëm 10 minuta me ne dhe fatkeqësisht dy ndeshjet kundër Tottenhamit vijnë shumë shpejt për të dhe ne ende nuk kemi garanci për kohën e rikthimit të tij. Pak njerëz do të bënin atë që ai po bën për t’u rikthyer. Jam i sigurt se ai foli edhe me shokët e tij të skuadrës. Jo një takim i vërtetë, por ai gjithmonë di të shkojë në situatat e duhura.

Fërkimi i brendshëm në dhomën e zhveshjes

Do të ishte edhe më e lehtë nëse problemi do të ishte se do të kisha një debat me një lojtar që nuk punon në nivelin e tij. Nuk është kështu, sepse të gjithë punojnë shumë.”