Sic raportohet nga portali Goal, Mauricio Pochettino ka informuar Paris Saint-Germain për dëshirën e tij për të lënë klubin pas interesit për shërbimet e tij nga Real Madrid.

PSG mori Pochettinon për të zëvendësuar Thomas Tuchel në Parc des Princes në fillim të vitit, dhe ai më pas udhëhoqi klubin në një fitore dyshe të Coupe de France dhe Trophee des Champions.

Argjentinasi ka ende një vit në kontratën e tij me gjigantët e Ligue 1, por Goal shkruan që Reali është i etur ta tërheqë atë në Santiago Bernabeu.

Pochettino u ka thënë zyrtarëve të PSG se ai do të dëshironte të zgjidhte kontratën e tij, duke e lënë drejtorin sportiv Leonardo të pasigurt në lidhje me mënyrën më të mirë për të ecur përpara.

Pochettino ka ende një dashuri të veçantë ndaj klubit dhe Goal ka mësuar se ai do të respektojë çdo vendim që ata marrin në lidhje me të ardhmen e tij, edhe nëse kjo do të thotë të vazhdojë në pankinë për 12 muaj të tjerë.

Real ka identifikuar Pochettinon si objektivin e tyre numër 1 për të zëvendësuar Zinedine Zidane, i cili dha dorëheqjen nga posti i tij në Bernabeu javën e kaluar pas një fushate pa trofe 2020-21.

Skuadra spanjolle është e përgatitur të jetë e duruar në kërkimin e saj për një menaxher të ri dhe gjithashtu ka identifikuar ish-trajnerin e Interit Antonio Conte dhe trajnerin e akademisë Raul si kandidatë të mundshëm në rast se nuk arrihet Pochettino.