Manchester City ka fituar me rezultat 3-1 në shtëpi ndaj Leicester Cityt në ndeshjen e vlefshme për javën e 31-të në Ligën Premier.

Ekipi i Pep Guardiolas ka arritur edhe fitoren e gjashtë radhazi në kampionat, duke treguar se do të luftojnë deri në fund me Arsenalin për titull.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të vendasve, të cilët përveç rasteve të shumta, menaxhimit të topit, arritën t’i shënojnë edhe tri gola.

Goli i parë erdhi pas vetëm pesë minutave me anë të John Stones, i cili shënoi për 1-0 pas asistimit të Rodrit.

Pas Stones në skenë doli ‘bisha’ Erling Haaland, i cili fillimisht shënoi në minutën e 13-të nga penalltia për 2-0.

Ndërsa ë minutën e 25-të Haaland shënoi golin e dytë personal për epërsinë 3-0.

Në pjesën e dytë, u zhvillua lojë më e barabartë, pasi City nuk kishte më pretendime, Guardiola bëri disa zëvendësime, dhe Leicesteri shënoi golin e vetëm këtë pjesë.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 75-të me anë të Kelechi Iheanacho, i cili shënoi për 3-1 dhe ky doli të ishte rezultati përfundimtar.

Me këtë fitore, City e sheh veten në pozitën e dytë me 70 pikë apo tri më pak se Arsenali i pari, ndërsa Leicesteri zë vendin e 19-të me 25 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Qytetarët e presin Arsenalin, ndërsa Dhelprat janë nikoqir të Wolverhampton Wanderers.