Përfunduan sot ndeshjet e javës së 38-të dhe të fundit në Premier League. Manchester City fiton me përmbysje ndaj Aston Villës dhe shpallet kampion. Tottenham fiton thellë në fushën e Norwichit dhe kualikohet për në Champions. Burnley bie nga kategoria së bashku me Watford dhe Norwich.

Ja rezultatet dhe renditja përfundimtare:

Crystal Palace – Manchester United 1-0:
37′ Zaha

Arsenal-Everton 5-1:
27′ pen. Martinelli, 31′ Nketiah, 56′ Cedric, 59′ Gabriel, 82′ Odegaard / 45′ Van de Beek,

Chelsea – Watford 2-1:
11′ Havertz, 91′ Barkley / 87′ Gosling,

Leicester – Southampton 4-1:
49′ Maddison, 74′ Vardy, 81′, 96′ Perez / 79′ pen. Ward-Prowse,

Brentford – Leeds 1-2:
78′ Canos / 56′ pen. Raphinha, 94′ Harrison

Burnley – Newcastle 1-2:
69′ Cornet / 19′ pen., 60′ Wilson,

Manchester City – Aston Villa 3-2:
76′, 81′ Gundogan, 78′ Rodri / 37′ Cash, 70′ Coutinho

Norwich – Tottenham 0-5:
16′, 64′ Kulusevski, 32′ Kane, 70′, 76′ Son

Brighton – West Ham 3-1:
51′ Veltman, 80′ Gross, 92′ Welbeck / 41′ Antonio

Liverpool – Wolverhampton 3-1:
24′ Mane, 84′ Salah, 89′ Robertson / 3′ Neto

RENDITJA PËRFUNDIMTARE

 1. Manchester City 93
 2. Liverpool 92 (në Champions League)
 3. Chelsea 74 (në Champions League)
 4. Tottenham 71 (në Champions League)
 5. Arsenal 69
 6. Manchester United 58
 7. West Ham 56
 8. Wolverhampton 51
 9. Leicester 52
 10. Brighton 51
 11. Newcastle 49
 12. Crystal Palace 48
 13. Brentford 46
 14. Aston Villa 45
 15. Southampton 40
 16. Everton 39
 17. Leeds 38
 18. Burnley 35 (bie në Championship)
 19. Watford 23 (bie në Championship)
 20. Norwich 22 (bie në Championship)