Presidenti Nasser al-Khelaifi tha të martën se ishte në bisedime me Nice për të punësuar trajnerin për të zëvendësuar te kampionët francezë.

Gazeta franceze e lajmeve të hënën raportoi se Cristophe Galtier (1966) ishte duke u rreshtuar për të marrë drejtimin e PSG-së, por se njoftimi për emërimin e tij do të duhej të priste derisa të finalizohej largimi i argjentinasit Pochettino.

“Ne kemi një listë të ngushtë të trajnerëve, jemi në bisedime me Nice, kjo nuk është sekret”, – tha Al-Khelaifi për Le Parisien në një intervistë të detajuar të publikuar të martën.

Trajneri aktual i klubit, Pochettino, i cili u emërua 18 muaj më parë, u vu nën presion pasi nuk arriti të ndihmonte PSG-në të hapë rrugë të re në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, pasi u eliminuan në 1/16.

Galtier iu bashkua Nice-s përpara sezonit të kaluar duke e udhëhequr ish-klubin Lille në titullin e tyre të parë në Ligue 1 që nga viti 2011 në sezonin e kaluar.

Dy palët franceze thuhet se kanë qenë në negociata gjatë ditëve të fundit dhe shpresojnë se procesi do të përshpejtohet në ditët në vijim.

Francezi udhëhoqi Lille drejt titullit të Ligue 1 në 2020-2021, duke mposhtur punëdhënësit e tij të mundshëm.

PSG shpreson të shpallë emërimin e Galtier të enjten me dy klubet afër një marrëveshjeje që do ta shohë skuadrën pariziene të paguajë 10 milionë euro për të liruar trajnerin nga kontrata e tij në jug të Francës, sipas L’Equipe.

Negociatat mes palës pariziene dhe agjentëve të trajneri argjentinas Pochettino janë duke vazhduar dhe thuhet se ai dhe katër anëtarëve të stafit të tij Jesus Perez, Miguel D’Agostino, Toni Jimenez dhe Sebastiano Pochettino do të marrin 15 milionë euro si kompensim për ndërprerjen e kontratës.

Derisa të dyja palët të bien dakord për kushtet e ndarjes së tyre, PSG nuk është në gjendje të shpallë pasardhësin e Pochettino.

Megjithatë, edhe nëse kushtet e kontratës së tij ende nuk janë finalizuar, Galtier pritet të marrë drejtimin në Camp des Loges më 4 korrik, kur PSG të kthehet në stërvitje në përgatitje për të mbrojtur titullin e tyre të ligës.

Al-Khelaifi gjithashtu dukej se i dha fund spekulimeve të vazhdueshme rreth të madhit francez Zinedine Zidane, duke hedhur poshtë raportet se klubi kishte qenë në bisedime me fituesin e Kupës së Botës 1998 për t’u bërë trajneri i tyre i ri.

“Shumë klube janë të interesuara ta punësojnë atë, duke përfshirë edhe ekipet kombëtare, por jo, ne nuk kemi qenë kurrë në diskutime me të”, – tha Al-Khelaifi.