NJË DET ME PARA – Ato shpenzohen çdo vit nga Autoriteti i Investimeve të Katarit, fondi sovran i pasurisë së Katarit, për të paguar rrogat e lojtarëve të Paris Saint-Germain. Këtë vit klubi i drejtuar nga Nasser Al-Khelaifi ka arritur majat e pashkelura, mbi të gjitha për të mbajtur Kylian Mbappé, në fakt të mbuluar me ar për ta bindur që të mos zgjedhë Real Madridin. L’Equipe publikoi sot në stendat e gazetave listën e 30 lojtarëve më të paguar në Ligue 1, 10 më të mirët janë të gjithë nga PSG, e cila ka gjithsej 15. Gjysma e tyre, ndërsa më shumë se një e treta ka Marseille (8 nga 30 ) i cili e ngriti shifrën verën e kaluar duke sjellë në Velodrome lojtarë të shtrenjtë si Eric Bailly dhe Alexis Sanchez. Klubi i tretë më i përfaqësuar është Lyon, pastaj Monaco, Nice dhe Nantes, të pranishëm falë Moussa Sissoko.

LEHTËSIM I TAKSAVE – Shumica e lojtarëve në top 30 janë të huaj ose kanë luajtur për shumë vite në liga të tjera: sipas një ligji të vitit 2008, në fakt, lojtarët që nuk kanë luajtur kurrë në Francë ose që kthehen në protagonistë në Ligue 1 pas 5 vitesh (në këtë periudhë ata kanë pasur qëndrim tatimor jashtë vendit) mund të përfitojnë 30% ulje të deyrimit të tyre neto. Për shembull, nëse një lojtar mbledh 1 milion euro, ai do të paguajë taksa vetëm për 700,000. Regjimi i favorshëm është i vlefshëm deri në 8 vjet.

Top 30 lojtarët më të paguar në Ligue 1 (paga vjetore bruto)

30- Nicolas PEPE (NICE): 3.6 milionë euro

30- Gaëtan LABORDE (NICE): 3.6 milionë euro

30- Houssem AOUAR (LYON): 3.6 milionë euro

30- Anthony LOPES (LYON): 3.6 milionë euro

30- Thiago MENDES (LYON): 3.6 milionë euro

30- Aleksandr GOLOVIN (MONACO): 3.6 milionë euro.

29- Kevin VOLLAND (MONACO): 3.6 milionë euro.

29- Moussa SISSOKO (NANTES): 3.7 milionë euro

27- Mattéo GUENDOUZI (MARSEILLE): 3.84 milionë euro.

27- Chance MBEMBA (MARSEILLE): 3.84 milionë euro.

25- Valentin RONGIER (MARSEJE): 4 milionë euro

25- Cengiz UNDER (MARSEJE): 4 milionë euro.

24- Ruslan MALINVOSKYI (MARSEJE): 4.2 milionë euro.

20-Corentin TOLISSO (LYON): 4.8 milionë euro.

20- Dejan LOVREN (LYON): 4.8 milionë euro.

20- Jerome BOATENG (LYON): 4.8 milionë euro.

20- Hugo EKITIKE (PSG): 4.8 milionë euro

18- Alexandre LACAZETTE (LYON): 5.4 milionë euro

18- Eric BAILLY (MARSEJE): 5.4 milionë euro

16- Alexis SANCHEZ (MARSEJE): 6 milionë euro

16- Carlos SOLER (PSG): 6 milionë euro

14- Fabian RUIZ (PSG): 6.48 milionë euro

14- Renato SANCHES (PSG): 6.48milionë euro

13- Jordan VERETOUT (Marsejë): 6.6 milionë euro

12- Presnel KIMPEMBE (PSG): 7.7 milionë euro

11- Ben YEDDER (Monako): 7.8 milionë euro

10- Nordi MUKIELE (PSG): 8.4 milionë euro

9- Juan BERNAT (PSG): 8.76 milionë euro

8- Sergio RAMOS (PSG): 9.5 milionë euro

7- Gianluigi DONNARUMMA (PSG): 11 milionë euro

6- Achraf HAKIMI (PSG): 13 milionë euro

4- Marco VERRATTI (PSG): 14.4 milionë euro

4- MARQUINHOS (PSG): 14.4 milionë euro

3- Lionel MESSI (PSG): 40.5  milionë euro

2- NEYMAR (PSG): 44.1 milionë euro

1- Kylian MBAPPE’ (PSG): 72 milionë euro