Pavarësisht situatës së krijuar me COVID-19, edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në RTSH do mbahet në fund të muajit dhjetor.

Afati i dorëzimit të materialeve ishte caktuar nga data 1 dhe 2 tetor, e që duket se tani është bërë përzgjedhja për garë.

Në një postim të fundit të ndarë së fundmi në Facebook, u bë e ditur se është shpallur lista e këngëve pjesëmarrëse në këtë edicion.

Edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, hyn në një fazë më konkrete, pasi komisioni për pranimin e këngëve, i përbërë nga Alma Bektashi, Jonida Maliqi, Agim Doçi, Klodian Qafoku, Eugent Bushpepa, pasi ka dëgjuar të gjithë produksionet e mbërritura në RTSH, ka vendosur për 26 këngët pjesëmarrëse, me intepretuesit si më poshtë:

 1. Peng- Devis Xherahu
 2. Valixhja e kujtimeve- Orgesa Zaimi
 3. Kush je ti dashuri- Festina Mejzini
 4. E morën botën- Franc Koruni
 5. Pendesë- Inis Neziri
 6. Kam me t’ba me kajt- Sardi Strugaj
 7. Më jep jetë- Gjergj Kaçinari
 8. Nëse vdes- Durim Morina (Mirudi)
 9. Tjerr- Evi Reçi
 10. Vashëzo- Rosela Gjylbegu
 11. Vallja e jetës- Klevis Bega (Kastro Ziso)
 12. Do t’ja dal- Klinti Çollaku
 13. Karma- Anxhela Peristeri
 14. Si ajo- Wendi Mancaku
 15. Ty- Fatos Shabani
 16. Vajzë- Florent Abrashi
 17. Njësoj- Enxhi Nasufi
 18. Ajo vajza- Kamela Islamaj
 19. Zjarri im- Era Rusi
 20. Jo- Erikson Lloshi
 21. Më mbron- Xhesika Polo
 22. Ora e jetës- Manjola Nallbani
 23. E lirë- Giliola Haveriku
 24. Nënë- Viktor Tahiraj
 25. Vendi im- Agim Poshka
 26. Meteor- Stefan Marena