Dy ditë para ndeshjes së parë të 1/8-tës së Ligës së Kampionëve, Ricardo Quaresma, ish-Porto dhe me një të kaluar zhgënjyese me fanellën e Interit, ka dhënë një intervistë për gazetën portugeze O Jogo.

Këto janë fjalët e lojtarit që tashmë e ka lënë futbollin:

Kalimi im te Interi i Milanos? 
Ishte shumë e vështirë për mua, nuk doja të largohesha nga familja ime, Porto.  Një lëvizje e vështirë sepse u largova nga shtëpia ku isha e lumtur, ku më donin dhe më vlerësonin, u pendova”.

Quaresma foli edhe për ndeshjen e së mërkurës:

Frikë nga Interi?
“Absolutisht jo. Porto është i pakalueshëm dhe atmosfera e stadiumit San Siro nuk do të jetë problem për lojtarët luzitanianë.  Porto ka lojtarë të mëdhenj me përvojë të madhe dhe në këtë nivel askush nuk trembet nga tifozët.  Kam luajtur në San Siro, është një stadium i madh dhe është mirë të luash atje, në fund të fundit këto janë ndeshjet që më emocionojnë dhe më emocionojnë më shumë. Kush nuk dëshiron të luajë në një San Siro të plotë dhe kundër Interit?  Të gjithë do ta pëlqenin.  Porto nuk duhet të dorëzohet kurrë dhe të vazhdojë të fitojë kupa.  Vetëm në këtë mënyrë ai do të heshtë shumë njerëz”, përfundoi lojtari.