Mund të ketë më shumë se 600 kuaj fuqi.

Land Rover Range Rover Sport i vitit 2023 bëri debutimin e tij zyrtar në maj të këtij viti, duke sjellë në dispozicion një motor hibrid plug-in dhe një V8 me dy turbo me burim BMW. Çmimet në Shtetet e Bashkuara fillojnë nga 84,350 dollarë për turbo 3.0-litërsh hibrid të butë dhe shkojnë deri në 122,850 dollarë për P530 First Edition me një V8 që prodhon 523 kuaj fuqi (390 kilovat) dhe 553 paund-këmbë (750 Njuton-meter) të çiftit rrotullues. Një version edhe më i fuqishëm është aktualisht në zhvillim dhe do të mbajë emrin SVR kur të debutojë para fundit të vitit.

Ne kemi parë Land Rover duke testuar Range Rover Sport SVR në rrugët publike dhe Nurburgring dhe e dimë se puna e zhvillimit është tani në fazat e avancuara. Ky është ndoshta momenti më i mirë për të ndarë interpretime jozyrtare duke parë paraprakisht dizajnin e SUV-së së performancës dhe vizatimet dixhitale që shihni bashkangjitur në galerinë më poshtë. Ndërsa kjo është thjesht imagjinata e një artisti bazuar në fotot spiune që kemi, ne besojmë se këto interpretime nxjerrin një pamje shumë të saktë të RRS SVR të re.

Nga ajo që dimë deri më tani, Range Rover Sport SVR i ri do të kalojë në platformën MLA-Flex të Land Rover, ashtu si Range Rover Sport i zakonshëm, dhe do të marrë një motor V8 4.4 litrash me dy turbo nga BMW X5 M. Mulliri prodhon 615 hp (452 ​​kW) dhe 553 lb-ft (750 Nm) çift rrotullues në maskën e konkurrencës, dhe ne presim që konkurrenti i tij nga MB të bëjë rreth kaq. Lëvizja me të gjitha rrotat dhe një transmision automatik me ndërrim të shpejtë mund të konsiderohen si të dhëna në një automjet të këtij segmenti. Mund të pritet një sprint nga 0 deri në 62 milje në orë (0-100 kilometra në orë) në rreth 4 sekonda, si dhe një shpejtësi maksimale prej rreth 180 mph (290 km/h).

Nuk dihet shumë tjetër për momentin, megjithëse është ndoshta një bast i sigurt që Land Rover do ta zbukurojë kabinën me sedilje më sportive, markë fizike dhe dixhitale në të gjithë SVR, dhe opsione ekskluzive tapicerie. Duke pasur parasysh çmimin fillestar aktual të Range Rover Sport prej më shumë se 120,000 dollarë, ne presim që modeli SVR të jetë i disponueshëm për të paktën 140,000 dollarë duke marrë parasysh performancën dhe përmirësimet vizuale.